Inflace: Proč nemusí být tak horko?

Inflace je velkým tématem posledních měsíců. Pokračující uvolněná měnová politika centrálních bank a podpůrné programy vlád podle ekonomů dříve nebo později začnou tlačit ceny výrazně výše. Jak ovšem upozorňuje Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management, v ekonomice je i řada faktorů, jež působí opačným směrem. S rostoucí inflací to proto podle něj nemusí být až tak horké. Ritholtz hovoří o třech hlavních trendech.
1. Technologie
Technologie zpřístupňují služby a zboží širokému okruhu lidí. Zjednodušují procesy, relativizují vzdálenost a zostřují konkurenční boj, v rámci kterého prodejci zboží a poskytovatelé služeb soupeří mimo jiné cenou.
2. Automatizace a robotizace
Automatizace a robotizace přispívají ke snižování výrobních nákladů, eliminují problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly a zrychlují výrobu. Díky robotům a digitalizaci výrobního procesu tak lze za méně času a peněz vyrobit více zboží.
3. Globalizace
Globalizace společnostem pomáhá s optimalizací výrobních nákladů možností rozložit produkci napříč regiony podle dostupnosti a cen surovin či pracovní síly nebo s ohledem na daňové ztížení výrobního procesu.
Pokud se podíváme na faktory, které mají tendenci tlačit ceny výše nebo naopak níže, je zřejmé, že zatímco inflace je fenoménem přechodným, deflace je fenoménem trvalým (přijmeme-li, že globalizace, rozvoj technologií a automatizace nejsou u svého konce). V současnosti jsou na ceny vyvíjeny tlaky v obou směrech, a jde tak především o to, které budou silnější. V dlouhodobém horizontu by však inflace nemusela být tak významným rizikem, jak mnozí ekonomové tvrdí.
Zdroj: ritholtz.com