US MARKETZavírá za: 3 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak důchodci (nejlépe) přečkávají koronavirovou krizi

Nedávno zveřejněná data Evropské komise zpochybňují tezi české vlády, že v koronavirové krizi finančně trpěli a trpí nejvíce důchodci.

Michal Skořepa
Michal Skořepa
23. 4. 2021 | 12:12
Názory

Saldo kladných a záporných odpovědí na otázku ohledně změny osobní finanční situace za posledních 12 měsíců se v březnu 2021 ve srovnání se saldem z března 2020 v EU jako celku zhoršilo nejvíce u lidí ve věku 16-29 let a nejméně u lidí nad 65 let (v grafu modré sloupce). Díky tomu se právě u nejstarších respondentů nejvíce zlepšilo hodnocení jejich momentálního hospodaření v oblasti úspor (oranžové sloupce).

Jak vidí spotřebitelé svoji finanční situaci

Obdobně vyznívá i graf, který zachycuje vývoj podílu (v rámci dané věkové kategorie) těch respondentů, kteří v posledních 12 měsících snižovali své úspory nebo se více zadlužovali. Nejpříznivější výsledky opět vycházejí pro skupinu 65 let a více (červená linie).

Jak se zadlužují spotřebitelé

Podle těchto čísel koronavirová krize finančně nejméně zranila seniory. Potvrzuje se tak (i když na číslech za celou EU; čísla v členění podle věku respondenta za samotné Česko podle všeho zveřejněna nejsou), že pětitisícovka vyplacená před loňskými vánocemi českou vládou do rukou každého penzisty a penzistky byla zbytečným gestem. Dárkem, který jen přispěl (zhruba 15 miliardami korun) k nynějšímu rychlému růstu českého veřejného dluhu.

Česko není tak úplně pro mladý. Kdy bude?

Česko není tak úplně pro mladý. Kdy bude?

Česká ekonomikaČeská republikaEvropská ekonomikaKoronavirusMichal SkořepaNázory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa