US MARKETOtevírá za: 10 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Varování muže, který se nemýlí: Až další recese bude ta zdrcující, a ona přijde!

Dluhopisový guru Jeff Gundlach má obavy z další recese, která podle něho v USA nastane vlivem škrtů ve výdajích a zvýšení daní. Z poslední recese ekonomiku vytáhla vláda dalším zadlužováním. Tentokrát ale podle Gundlacha už tento typ fiskální politiky nebude tolerován. Velké interview pro Bloomberg TV je z poloviny prosince, přesto neztrácí na aktuálnosti.

Řešení fiskálních problémů znamená přinejlepším slabý růst

Politici mají cestu značně ztíženou. Pokud se budou fiskální situaci snažit skutečně řešit, podstupují s ekonomikou riziko recese. Stará osvědčená metoda pumpování peněz do ekonomiky již nepřipadá v úvahu, respektive nebude fungovat.

Ať už je kombinace výdajových škrtů a zvýšení daní jakákoli, vždy to znamená pro ekonomiku brzdu. Nejen v USA, ale i v Evropě a Japonsku je dnes ekonomika závislá na podpoře centrálních bank. Jejich kvantitativní uvolňování ale umožňuje vládám hospodařit s masivními rozpočtovými deficity.

Jak v současném prostředí investovat?

Recese bude mít na ekonomiku očistný účinek, aktiva totiž budou přeceněna níže. Budou oblasti, jejichž výkonnost je navázána na ekonomický růst a kde budou investoři hledat výnos jen těžko, ale na druhou stranu i jiné typy investic, jimž se bude dařit relativně dobře (například dluhopisy). Investoři by se měli zaměřit na atraktivně ohodnocená riziková aktiva ve vyspělých zemích s výjimkou Japonska.

Je nutné brát na vědomí potenciální inflační důsledky tištění peněz. Zářným příkladem je Japonsko. Před 20 lety začali Japonci hledat recept na problémy bankovního sektoru a postavit ekonomiku na nohy se (neúspěšně) pokoušejí dodnes. Nově zvolená japonská vláda má před sebou velkou výzvu. USA ještě v tak špatné pozici jako Japonsko zatím nejsou.

Hrají dnes na trhu roli fundamenty?

Fundamenty jsou důležité vždy, v posledních letech je ale radikální politická rozhodnutí odsunula na vedlejší kolej. Výnosy mizejí s každým dalším kolem kvantitativního uvolňování. Je to jako poločas rozpadu: První QE nabídlo 50 % výnosu, další zhruba polovinu a třetí ještě méně. Pavlovův reflex ("když vidíte Bernankeho oznamovat kvantitativní uvolňování, jděte a nakupujte riziková aktiva") fungoval čtyřikrát, ale například zlato už nic zásadního nepředvádí. Zdá se, že se fundamenty začínají prosazovat stále silněji proti intervencím Fedu, což značí jediné - podpora trhu má své limity.

Gundlach doporučuje držet hotovost a nakupovat za nízké ceny riziková aktiva, jakmile se začnou prosazovat fundamenty.

Nafukuje se v USA kreditní bublina?

Gundlach si to nemyslí. Nejdůležitější fundament na dluhopisových trzích, který je kvůli centrálním bankám zkreslený, jsou nulové úrokové míry na obrovském trhu vládou garantovaných hypotéčních aktiv a velmi kvalitních bondů. To nutí investory hledat výnos jinde.

El-Erian: Politici to nesmějí s daněmi přehnat, dluhopisy ponesou do 2 % a centrální banky budou ve hře jako nikdy dříve

El-Erian: Politici to nesmějí s daněmi přehnat, dluhopisy ponesou do 2 % a centrální banky budou ve hře jako nikdy dříve

Pokud nedojde k závažnému systémovému selhání v úvěrové kvalitě, nemělo by dojít k výrazným výprodejům na dluhopisových trzích, to znamená u vysoce kvalitních bondů, negarantovaných hypotéčních aktiv nebo dluhopisů mladých trhů.

Kam s penězi, pokud nejste krátkodobý trader?

Musíte se spokojit s prakticky nulovým výnosem a zůstat v hotovosti či méně rizikových aktivech. S jinými investicemi vlivem přecenění aktiv, ke kterému podle Gundlacha dojde na přelomu let 2013 a 2014, nevyděláte více.

Lidé chtějí, aby hodnota jejich investic šla nahoru lineárně. To je ale nereálné. Zpravidla vyděláte 80 % peněz v pouhých 20 % času, po který investujete. Buďte proto trpěliví.

Gundlach vidí hodnotu na vybraných zahraničních trzích, méně pak na americkém trhu, kde zdůrazňuje, že je nutné vsadit na jistotu s dluhopisovými fondy, které dlouhodobě vykazují nízkou volatilitu.

Debaty o fiskálním útesu byly a jsou jen velký cirkus

Politici se v souvislosti s úsporami ve výdajích hádají o miliardy, což je marginální, protože by měli uvažovat v bilionech. Tento řádový nesoulad podtrhuje skutečnost, že jde jen o velký cirkus, v němž se politici snaží zamaskovat obrovský fiskální problém. Otázkou není fiskální útes, USA zažívají již několik let rozsáhlou krizi rozpočtu. Úspory a navýšení daní jsou jen první splátkou v rámci finální fiskální reformy.

Šokující předpovědi: Řecko splatí dluhy plynem, Itálie se Španělskem vystoupí z eurozóny a ropa spadne na 50 USD

Šokující předpovědi: Řecko splatí dluhy plynem, Itálie se Španělskem vystoupí z eurozóny a ropa spadne na 50 USD

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaInvesticeStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa