El-Erian: Politici to nesmějí s daněmi přehnat, dluhopisy ponesou do 2 % a centrální banky budou ve hře jako nikdy dříve

Šéf dluhopisového fondu PIMCO se letos vyjádřil nelichotivě k investicím do akcií - podle něj jsou doslova mrtvé. Závěr roku je ale ve Spojených státech ve znamení mnohem konkrétnější debaty, a sice té politické o zvyšování daní a státních výdajích. Několik postřehů z aktuálního El-Erianova komentáře pro CNBC stojí za pozornost.
Výnosy 10letých státních dluhopisů USA se budou nadále pohybovat mezi 1,6 a 2,0 %. Fed je ve hře, ale nejistota je příliš velká na to, aby zrovna americké dluhopisy fungovaly jako jediný bezpečný přístav (ačkoli tomu tak bylo i na podzim 2011, kdy samotné USA přišly o nejvyšší rating kvůli neochotě politiků navýšit včas dluhový strop).
Zvýšení daní z kapitálových výnosů na 40 % není pravděpodobné. Politici musejí vědět, že by to příliš zasáhlo ekonomiku, ti nejbohatší by s tím zkrátka měli problém. Firmy se na vyšší zdanění připravují dlouhodobě, což je vidět na mimořádných výplatách dividend a podobně. To vše úzce souvisí s jejich kondicí v příštím roce.
Americká vláda musí vyřešit nejen fiskální útes (třeba by to mělo být až v lednu retroaktivně). Dluhový strop, rozpočet na rok 2013 a další léta, nezaměstnanost - to vše jsou velké výzvy na další měsíce. Právě na nezaměstnanost je také navázaný program kvantitativního uvolňování ze strany Fedu (QE4).
Centrální banky (ECB, Fed, Bank of Japan) jsou takzvaně "all-in", nemají tedy již kam dále jít, dělají pro podporu (nebo záchranu) ekonomiky, co je v jejich silách. A to je velká síla, která podporuje valuace, protože právě vyšší ceny aktiv mají mimo jiné působit i psychologicky na spotřebitele.
Zdroj: CNBC