US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Svět v roce 2030: Světu vládnou Čína a sociální sítě

Podle amerických zpravodajských služeb neohrožuje roli USA ve světě jen Asie, ale také internetoví magnáti.

Redakce IW
Redakce IW
14. 1. 2013 | 6:15
Sociální sítě

Na tom, že Čína již brzy předhoní Spojené státy americké objemem hrubého domácího produktu, se shodují téměř všechny dostupné prognózy. Na vzestupu jsou i další mocnosti jako Indie či Brazílie, role USA coby hegemona je tak zřejmě u konce. V prosincové prognóze Global Trends 2030 to přiznávají i americké zpravodajské služby.

Nutno dodat, že podobný vývoj predikovaly už před čtyřmi lety ve zprávě Global Trends 2025. Výrazný rozdíl je tedy spíše oproti ještě dřívější prognóze psané za George W. Bushe, který stále věřil v nikdy nekončící dominanci USA. Poslední dva dokumenty se tak v předpovědích multipolárního uspořádání světa liší "jen" datem vydání. Snaží se nám tím zpravodajské služby sdělit, že den, kdy Asie připraví USA o nadvládu nad světem, se bude posouvat?

Dvacet let je na předpovědi dlouhá doba

Podle politologa a odborníka na mezinárodní vztahy Oskara Krejčího je problém složitější. "Také všechny ostatní dostupné ekonomické prognózy předpokládají, že velikostí HDP předběhne Čína spojené státy nejpozději v roce 2017, pokud je již nepředběhla. Záleží na způsobu počítání," uvedl Krejčí, podle něhož je tu ovšem jedno zásadní "ale". Trendy ve zbrojních výdajích jdou totiž proti ekonomické tendenci. Ani dalších deset států, které jsou velikostí vojenských výdajů zařazeny za USA, nedají v součtu dohromady tolik, co na vojenství vydávají Spojené státy.

Podle londýnského Mezinárodního institutu strategických studií tvořily v roce 2011 vojenské výdaje Číny 5,5 % světových výdajů a Ruska 3,3 %, zatímco vojenské výdaje USA dosahovaly 45,7 %. Tyto tendence, ekonomická a vojenská, jdou proti sobě. "Suma sumárum, když nebude velká válka, pak platí, že v roce 2030 bude svět multipolárně uspořádán, tedy bez zjevného mocenského hegemona," potvrzuje Krejčí závěry prognózy 16 amerických zpravodajských služeb.

Nová zbraň? Komunikační technologie!

Kapitoly o ztrátě dominance nad světem nabízejí i příčinu tohoto vývoje. Strašákem USA nejsou jen samotné země na vzestupu typu Číny a Indie, ale také komunikační technologie a sociální sítě. Zatímco v dokumentu Global Trends 2025 z roku 2008 se slovní spojení "social networks" nevyskytlo ani jednou, současná zpráva se na 160 stranách o sociálních sítích zmiňuje v různých kontextech ve více než třiceti případech. Jednou v souvislosti s arabským jarem, jinde zase s možnostmi spolupráce a rychlým šířením idejí, které může znepříjemnit život i americké vládě (viz hnutí Anonymous či demonstrace na Wall Street).

Spojené státy si zřejmě dobře uvědomují, že zatímco ekonomické a vojenské vlivy mohou změnit rozložení sil mezi státy, nové technologie mohou zásadně změnit samotnou povahu moci. "Moc se téměř jistě posune více směrem k různorodé a beztvaré síti složené ze státních i nestátních aktérů," uvádí prognóza.

USA tedy mohou paradoxně doplatit na to, že jsou dnes světovým centrem nových technologií. Kromě toho, že se desítky milionů Američanů mohou lépe domlouvat na sociálních sítích, a vytvářet tím alternativu k oficiální vládní politice (pokud budou chtít), mohou USA také ztratit monopol na informace. Nebo jej již ztratily.

Zpráva si totiž také "posteskla" nad tím, že nestátní aktéři a informační magnáti, jako jsou Google či Facebook, mají o obyvatelích více údajů než vláda. Lépe než vláda tedy znají jejich motivace a mohou je účinně ovlivňovat a kontrolovat.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz

Takto bude vypadat světová ekonomika v roce 2050

Takto bude vypadat světová ekonomika v roce 2050

Zdroj: Českápozice.cz

Sociální sítěSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie