US MARKETOtevírá za: 3 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Česko po volbách: Politici musí myslet na dlouhodobá témata

Koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN získaly ve volbách většinu (108 křesel v Poslanecké sněmovně), podepsaly spolu memorandum o povolební spolupráci a usilují o sestavení vlády. Petr Fiala  ODS se pravděpodobně nakonec stane novým českým premiérem. Hnutí ANO Andreje Babiše sice získalo podobný počet hlasů jako v minulých volbách, nemá ale podle všeho koaliční potenciál. Povolební vývoj může být divoký, politici by se nicméně měli soustředit na dlouhodobá témata.

Vzhledem k preferencím, ale i kurzům sázkových kanceláří byl výsledek voleb překvapením. Nemyslím si, že finanční trh bude nějak rychle a výrazně reagovat. Proč? Zaprvé, v nejbližších měsících nemusí dojít k žádné změně a Andrej Babiš může být premiérem s pověřením sestavit novou vládu, případně v čele vlády bez důvěry, a to ještě řadu měsíců. A zadruhé, předvolební programy ANO a SPOLU neslibovaly rychlou konsolidaci veřejných rozpočtů.

Pokud by koalice SPOLU a Piráti se STAN sestavily vládu, pozitivem bude nižší riziko zastavení toku peněz z Evropské unie kvůli střetu zájmů Andreje Babiše. Dále se snižuje riziko vypsání referenda o vystoupení z EU, jež by pro ČR bylo ekonomickou tragédií.

Z makroekonomického hlediska bude větší důraz kladen na investice, méně na podporu spotřeby. To by mělo podporovat dlouhodobý růst české ekonomiky a zmírňovat inflační tlaky. Nicméně je pravděpodobné, že dluh v dalších letech poroste směrem k 55 % HDP. Koalice totiž nebude schopná shody ohledně zvyšování daní a škrty ve výdajích nebudou stačit na zastavení růstu zadlužení.

V nejbližších měsících bude vláda řešit energetickou krizi, respektive dopad zvýšení cen energií (především) na domácnosti s nízkými příjmy. Při tom může dojít k prvnímu fundamentálními střetu mezi levicovým a pravicovým pravděpodobné nové vládní sestavy.

Pro českou ekonomiku a budoucí prosperitu je pak naprosto klíčové vzdělávání a investice do něj. To jsme v předvolebních programech potenciální koalice našli, a dokonce podle odborníků i dobře zpracované. Vzdělávání je důležitým tématem každých voleb, ale protože výsledky jsou vidět až za 10 a více let, tak v praktické politice se téma často odsouvá na vedlejší kolej. Podobně je na tom i důchodová reforma nebo reforma zdravotnictví (dostupnost a větší důraz na prevenci).

Bude proto velkou a důležitou výzvou, aby názorově hodně rozkročená koalice našla shodu na těchto klíčových reformách. Ve finále jsou právě to zásadní faktory, které spolu s transformací českého byznysu z "montovny" na "mozkovnu" ovlivní nejen dlouhodobou udržitelnost státních financí, ale i prosperitu ČR.

Zdroj: Hospodářské noviny

Česká ekonomikaČeská republikaDavid NavrátilEkonomické a politické hrozbyPenzijní reformaPolitikaVzdělání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa