Míří ekonomika USA do recese?
Růst spotřebitelských cen se již před začátkem války na Ukrajině začal ve Spojených státech vymykat kontrole. Konflikt zemí, které jsou významnými vývozci energetických a zemědělských komodit, situaci podle analytiků dále zhorší a může meziroční inflaci v USA dostat z únorových 7,9 % až k deseti procentům.
"Ne každé vrcholení inflačního cyklu je spouštěčem hospodářské recese, nástup hospodářské recese v době vrcholícího inflačního cyklu ale prakticky vždy v historii vedl k prudkému zmírnění růstu cen," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management. Potvrzuje to i následující graf, ve kterém jsou zvýrazněna všechna období, kdy se ve Spojených státech v horizontu od roku 1940 meziroční inflace dostala nad pět procent.
Pokaždé, když se inflace vyšplhala nad pět procent, hospodářská recese buď již byla realitou, nebo měla zanedlouho přijít.
Jak připomíná Carlson, recese obvykle přichází poté, co se ekonomika dostane nad svůj potenciál a začne se výrazně přehřívat. To ovšem není případ současné situace. Před příchodem pandemie covidu-19 diskuze ohledně přehřívání se ekonomiky sílily, koronavirus ale tyto obavy utnul.
"Osobně se domnívám, že přijde-li v nynější situaci recese, bude trvat jen krátkou dobu. Ekonomika je silná, ale není ve stavu, kdy by se přehřívala, stále má potenciál k dalšímu růstu, trh práce se po pandemii ještě zcela nezotavil," pokračuje Ben Carlson. "Musíme ale počítat se všemi možnostmi, protože jestli nás uplynulé měsíce něco naučily, tak to, že spoléhat se na jakékoli predikce je velice riskantní."
Zdroj: A Wealth of Common Sense
Aktuality

