Fed balancuje nad propastí. Jeden špatný krok může spustit lavinu
Názorů na to, jak by měly (nejen) Spojené státy bojovat s vysokou inflací, se najde nespočet. Některé trhem projdou bez povšimnutí, jiné svou kontroverzností rezonují. Na začátku dubna o sobě dal slyšet i bývalý šéf newyorského Fedu Bill Dudley, který prohlásil, že by se centrální banka v rámci boje proti inflaci měla snažit o snížení cen akcií.
"Situace ve Spojených státech je jiná než jinde ve světě. Americké domácnosti nejsou tak citlivé na vývoj krátkodobých sazeb, protože mají hypotéky s dlouhými fixacemi a zároveň mají poměrně velký objem prostředků v akciích. Pokud se tedy daří akciím, jsou optimistické a nebojí se utrácet," prohlásil Dudley a dodal, že pokud americký akciový trh nezačne klesat "sám od sebe", měl by Fed akcie zasáhnout podstatně razantnějším zvyšováním sazeb, než s jakým trh počítá.
Podle Bena Carlsona z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management je ve hře i možnost, že centrální banka bude sazby zvyšovat, dokud hospodářství nespadne do recese. Tím by mohlo z pohledu Fedu dojít k restartu ekonomiky, jejíž následné ožívání by bylo řízeno opětovným snižováním úrokových sazeb. "Celkově mi ovšem přijde, že na aktuální dění všichni reagujeme trochu přehnaně, protože nemáme podobnou osobní zkušenost. Mezi roky 2008 a 2020 byla meziroční inflace ve Spojených státech nad 3 % jen v osmi z celkových 144 měsíců. Nad 4 % nebyla ani jednou," říká Carlson.
Carlson upozorňuje, že to není tak dlouho, co jsme ze všech stran slyšeli stížnosti na to, že inflace je příliš nízká a mzdy nerostou a neporostou, protože svět čeká masivní robotizace, při které přijdou o místo hlavně lidé bez kvalifikace. "Dnes podniky bojují o zaměstnance a mzdy rostou meziročně stabilně tempem kolem 5 %. Musím se proto ptát, co je horší. Navíc nesmíme zapomínat, že inflace je zvýšená i vlivem řady přechodných faktorů. Osobně jsem názoru, že recese není nikdy dobrá. Během recesí podniky krachují a lidé přicházejí o práci, což má dopady, které není tak snadné překonat. Samozřejmě, recese jsou přirozenou součástí ekonomického systému, ve kterém žijeme, jsem ale názoru, že jejich umělé vytváření je proti zájmu všech."
Zdroj: A Wealth of Common Sense