10 signálů toho, že se v USA opravdu schyluje k recesi a akcie mohou spadnout o další desítky procent

Spojené státy čeká recese, je přesvědčený Jon Wolfenbarger, zakladatel Bullandbearprofits.com. Zkraje září sepsal hned deset důvodů s tím, že přísnější měnová politika povede vedle zpomalení ekonomiky také k další vlně výprodejů na akciovém trhu.
Jon Wolfenbarger není na trhu žádný nováček, na Wall Street se pohybuje již třicet let a má za sebou třeba i práci akciového analytika v Allianz Global Investors. V současnosti s obavami sleduje americkou ekonomiku a předpovídá, že ji čeká recese, pravděpodobně se začátkem zkraje roku 2023. Připomeňme, že v USA recesi vyhlašuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), technická definice (dva kvartální poklesy HDP v řadě) je na největší světovou ekonomiku krátká. Pro scénář recese podle Wolfenbargera hovoří minimálně deset věcí.
1. Klesá peněžní zásoba. Fed odprodává aktiva ze své bilance a snaží se ochladit ekonomiku. A daří se mu to.
2. Křivka výnosů vládních dluhopisů USA je převrácená. Dvouleté cenné papíry vynášejí přes 3,7 % ročně, desetileté dluhopisy jen zhruba 3,4 %. Křivka byla v tomto horizontu převrácená před všemi recesemi v USA od 50. let (ne každá inverze nicméně vyústila v recesi).
3. Banky zpřísňují podmínky půjček. V ekonomice hnané spotřebou jasný signál zpomalení.
4. Akciový trh je v medvědím trendu. A Američané mají tradičně v akciích velkou část svého jmění.
5. Nemovitostní trh zpomaluje.
6. (Jisté) známky oslabování vykazuje i trh práce. Čísla jsou stále historicky silná, začalo ale například ubývat volných pracovních pozic a firmy ve svých kvartálních reportech častěji zmiňují (možnost) propouštění.
7. Economic Cycle Research Institute Weekly Leading Index ukazuje na výrazné zpomalení hospodářské aktivity a riziko globální recese.
8. Leading Economic Index od Conference Board naznačuje, že je ve hře minimálně mírná recese.
9. Průmyslový index nákupních manažerů od S&P Global spadl pod 50 bodů, tedy hladinu oddělující očekávání poklesu a růstu ekonomické aktivity.
10. Tržby z výroby a prodeje amerických firem meziročně klesají. To se v rámci recesí bohužel děje.
Wolfenbarger předpokládá, že se ekonomické vyhlídky USA budou v dalších týdnech a měsících zhoršovat a že inflace zůstane výrazně zvýšená, což povede k přísnějšímu přístupu Fedu k měnové politice, než čeká velká část trhu. Pro akcie to je samozřejmě velké riziko, Wolfenbarger v základním scénáři pracuje s možností propadu indexu S&P 500 k hladině 2 400 bodů. Situaci podle něj nepomohou vysoká míra zadlužení napříč ekonomikou a nadále historicky vysoké ocenění amerických akcií.
Zdroj: Bullandbearprofits.com