Andrew McCaffery (Fidelity International): Toto jsou tři důležitá témata (nejen) druhého čtvrtletí

Současná krize na několika frontách vstoupila do nové fáze. Ekonomiky na startu roku 2023 prokázaly jistou odolnost, prostředí nejrychlejšího zvyšování úrokových sazeb v historii si ale vybírá svou daň. Recese na vyspělých trzích se jeví jako nejpravděpodobnější scénář. Alternativu k rozvinutým trhům může nabídnout Čína, jejíž opětovné otevření by mohlo dát ještě globální ekonomice prostor pro jisté nadechnutí, říká Andrew McCaffery, šéf investic ve společnosti Fidelity International. Co vyhlíží na prahu druhého kvartálu?
Tvrdé vs. měkké přistání
V uplynulých týdnech investoři nadále promítali očekávání výrazného snížení úrokových sazeb ještě v tomto roce do ocenění akcií i dluhopisů, nicméně Fed zatím nezměnil svůj postoj k měnové politice a udržuje sazby na relativně vysoké (a mírně vyšší) úrovni, protože se obává, že kvůli dlouhodobé inflaci a přehřátému pracovnímu trhu by měly sazby být vysoké po delší dobu.
Vyšší úroky znamenají ale také vyšší tlak na finanční sektor. První trhliny se již objevily. Nedomníváme se, že by pády Silicon Valley Bank a Credit Suisse svědčily o systémovém riziku v bankovním sektoru, ale může jít o předzvěst otřesů, které teprve přijdou. Fed tak může být donucen změnit svůj postoj k měnové politice.
Cyklická recese v horizontu 12 měsíců, kdy míra nezaměstnanosti v USA stoupne o 1-3 procentní body, je stále nejpravděpodobnějším scénářem. Pokud by Fed ve své politice zůstal po celý rok 2023 restriktivní, mohla by propuknout i vážnější recese.
Rizika a příležitosti pro firmy
V prostředí s vyššími výnosy je namístě hledat investiční příležitosti mezi odolnými společnostmi. Ve Fidelity International hledáme odvětví a regiony se strukturálně založenými dobrými fundamenty a zároveň defenzivním charakterem, atraktivními valuacemi a zajímavým poměrem rizik a potenciálních výnosů. Dlouhodobě vnímáme jako zajímavá témata spojená s udržitelností, vývojem demografické struktury a také změn v dodavatelských řetězcích (re-shoring, near-shoring).
Znovuotevření Číny
Zatímco na Západě je nadále ve hře i tvrdé přistání ekonomiky, Čína může investorům nabídnout odlišný příběh. Čínští politici nyní kladou důraz na kvalitní růst a přeorientovávají ekonomiku z investičního, exportně zaměřeného modelu na domácí spotřebu a výrobu. Je pravděpodobné, že budou podporovat jen některé sektory, a hospodářství tak poběží bez plošných stimulů. Výsledkem by měla být jiná čínská ekonomika. Tato restrukturalizace může vést k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu v příštích letech.
Zdroj: Fidelity International
Aktuality
