Mr. Bublina zve na velkolepou jízdu. Rally trvá, tak se hezky svezte

Akciové trhy v USA jsou na maximech, jen Nasdaq má daleko k legendě zvané Dot.com. Proti Bernankemu se nebojuje, válčit má smysl leda v jeho dresu.
S každým posunutím historického maxima na indexu Dow a přiblížením se rekordu širšího S&P 500 je - alespoň v krátkodobém horizontu - těžké brát vážně proroky náhlého kolapsu trhu, kteří tvrdí, že Ben Bernanke sundá nohu z plynu a způsobí ne korekci, ale hluboký propad trhů. Takových proroků bylo za uplynulé čtyři roky více než dost.
Jednou pokles přijít musí
Ano, měli a mají to těžké. S Benem a jeho tiskárnou se totiž nedá příliš bojovat. O to více zarážející je fakt, že to David Rosenberg, Nouriel Roubini nebo Marc Faber stále zkoušejí.
Mají jednu výhodu - trhy nemohou růst donekonečna, takže jejich medvědí předpovědi dříve nebo později dojdou naplnění. Když ale nezafungovalo ani zahájení automatických škrtů v americkém rozpočtu, na co teď mají čekat? Na raketový útok KLDR na Spojené státy? Další mezinárodní ozbrojený konflikt na Blízkém a Středním východě? Nebo snad na špatnou výkonnost čínské ekonomiky, která se sice v posledních letech transformuje a mírně zpomaluje svůj rychlý růst, ale stále nemá problém "zadotovat" nějaký ten plusový procentní bodík prakticky v jakékoli sledované ekonomické statistice?
Fed nemůže tisknout navěky
Ano, zatím se trhy mohou vézt na euforii, kterou v případě jakéhokoli výraznějšího zakolísání znovu vyvolají jak centrální bankéři v USA, tak v Japonsku a eurozóně. Bernanke a spol. ale přece nemohou (respektive nebudou chtít) dodávat levné peníze na trhy neomezeně, jednou to přece musí skončit. Co se pak stane s cenami akcií?
Řečnická odpověď na řečnickou otázku - to nikdo neví, budoucnost nikdo nezná. Investoři si ale už možná stihli uvědomit, že centrální banky, a Fed v čele s Bernankem je toho nejjasnějším příkladem, už především nechtějí další šoky. Americká centrální banka chce být transparentnější a odhadnutelnější. Už žádné kotrmelce během Benovy tiskovky po zasedání FOMC, už žádné několikaprocentní propady, už žádné spekulace.
Fed proto bude trhy na jakékoli utažení měnových kohoutků postupně připravovat. Bernanke si bude akciový býčí trh hýčkat jako jedináčka, je to přece jeho dítě. A dokud to tak bude, jsou data z ekonomiky tak trochu podružná - ano, velká zklamání budou vyvolávat negativní reakce, ale také úpěnlivé volání investorské obce směrem k Fedu: "Zachraň nás, drahý Bene!" Dobré zprávy budou naopak považovány za důkaz "efektivní léčby Bernankem". V Evropě platí něco podobného díky Super Mariovi a jeho programu OMT.
Investoři se tedy zdánlivě nemají čeho bát. Pokud navíc dokáží udržet emoce na uzdě a i v rámci akcií přemýšlet dlouhodobě a zodpovědně, ani příští apokalypsa je nezastihne nepřipravené. Proto ty stále omílané dividendy, proto diverzifikace a pravidelné investování. A "sázkařům" přeji úspěšný vstup do nového obchodního týdne.
Aktuality
