5 velkých ekonomických a tržních mýtů současnosti

Zadlužení americké vlády i spotřebitelů je enormní a neudržitelné. Úspory z pandemické doby jsou pryč a lavina firemních bankrotů kvůli drahým úvěrům je jen otázkou času. Taková je podle pesimistů současná realita. Ryan Detrick z Carson Group ale tvrdí, že podobné úvahy a predikce jsou výrazně mimo realitu. Toto je podle něj pět největších ekonomických a tržních mýtů současnosti.
1. Dluhy na kreditních kartách se vymkly kontrole
Výše dluhů přes kreditní karty ve Spojených státech překonala bilion dolarů, což podle mnohých svědčí o tom, že se úspory lidí tenčí a ti si stále více půjčují na nákupy a další útraty. Nominálně se zadlužení skutečně zvyšuje, současně však roste i jmění domácností v podobě investic, v relativním vyjádření se tak s dluhy přes kreditní karty neděje nic mimořádného. Víceméně neměnný je navíc i podíl dluhu z kreditních karet na celkovém dluhu domácností.
2. Obnovení splácení studentských půjček rozpoutá recesi
Nejvyšší soud USA v červnu rozhodl, že administrativa prezidenta Joea Bidena pokusem snížit nebo odpustit studentské půjčky milionům Američanů překročila své pravomoci. Přerušení povinnosti studentské půjčky splácet, které nabylo účinnosti na jaře 2020, tak končí a řada Američanů bude muset počítat s výdaji navíc. Nemělo by ovšem jít o likvidační změnu. Řada lidí totiž Bidenova "osvobozujícího" kroku nevyužila a úvěry splácela dále. Ministerstvo školství navíc nebude dlužníky po dobu jednoho roku hlásit kreditním agenturám sbírajícím informace o úvěrové historii lidí.
3. Úspory z pandemické doby jsou pryč, už bude jen hůře
Omezení cestování a sociálních kontaktů v době pandemie covidu-19 a mimořádné šeky od vlády pro Američany vytvořily ve Spojených státech dodatečné úspory domácností v objemu až 2,3 bilionu dolarů. Velkou část těchto peněz již ovšem lidé utratili, což podle pesimistů předznamenává zpomalování růstu ekonomiky. Detrick nicméně upozorňuje, že růst hospodářství není dán primárně mírou úspor, a současně zdůrazňuje, že i kdyby ekonomika zpomalila, její růst bude více odpovídat realitě, a jeho tempo tak bude blíže udržitelným úrovním a další vývoj bude předvídatelnější.
4. Firemní bankroty jsou na vzestupu, hrozí apokalypsa
Za prvních sedm měsíců roku ve Spojených státech bankrot vyhlásilo 402 společností. Loni ve stejném období přitom zbankrotovalo jen 205 firem. Detrick ale zůstává klidný a mimo jiné upozorňuje, že spready mezi výnosy dluhopisů s hodnocením v investičním pásmu a výnosy takzvaných high yield dluhopisů od loňského roku klesají, což signalizuje, že dluhopisový trh nečelí narůstajícím obavám a nejistotě. Nárůst počtu bankrotů podle něj naopak může naznačovat, že firmy s neživotaschopnými byznysplány přežívající výhradně díky levným penězům konečně odcházejí z trhu, a ten se tak ozdravuje.
5. Vysoké sazby jsou špatné pro ekonomiku i trhy
Základní úroková sazba americké centrální banky je aktuálně nejvyšší od roku 2001 a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nedávno vyhoupl nejvýše od roku 2007. Ani to však podle Detricka automaticky neznamená, že ekonomika trpí a růst cen akcií je neudržitelný. Fed sazby zvyšuje kvůli celkovému sílení ekonomiky, ne výhradně kvůli vysoké inflaci. A třeba v 90. letech, kdy se výnos 10letých vládních dluhopisů stabilně pohyboval nad 6 %, akcie stále vykazovaly velice solidní výkonnost.
Zdroj: Carson Group
Aktuality
