Firemní bankroty v USA jsou na vzestupu. Hrozí lavina krachů?

Když v březnu padl americký finanční ústav Silicon Valley Bank, čekala se série krachů dalších bank. Finanční domy krizi přestály, celkový počet firemních bankrotů ve Spojených státech je ale i tak na vzestupu.
Ekonomové mají jasno v tom, že nárůst počtu bankrotů podniků je důsledkem výrazného růstu úrokových sazeb. Za prvních sedm měsíců roku ve Spojených státech zkrachovalo více než 400 společností, z toho 16 firem se závazky přes miliardu dolarů. Loni do července krach oznámilo jen 205 společností a před dvěma roky 256 firem.
Náklady na obsluhu firemních dluhů ve Spojených státech meziročně vyskočily o 22 %. Firmy se navíc potýkají s dražšími vstupy vlivem vysoké inflace a vyšší jsou rovněž náklady na zaměstnance.
K největšímu počtu bankrotů došlo letos v odvětví cyklického spotřebního zboží a průmyslovém sektoru. To z historického hlediska ale není nic mimořádného vzhledem k tomu, že podniky z těchto odvětví patří tradičně mezi nejvíce zadlužené.
Navzdory výraznému růstu počtu firemních bankrotů se podle ekonomů americké podniky ukazují být poměrně odolné. Část jich nepříznivému prostředí čelí osekáváním nákladů, část zvyšováním cen. Také v dalších měsících podle nich firemní krachy budou na vzestupu, současně nicméně uklidňují, že vývoj by neměl být dramatický. Vyzdvihují, že společnosti mají ve velkém množství případů sazby úvěrů zafixované na delší období, ale i ochotu bank vycházet společnostem v problémech vstříc.
Zdroj: Visual Capitalist