US MARKETOtevírá za: 10 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Proč vlastně má Fed začít snižovat sazby?

Finanční trh aktuálně předpokládá, že americká centrální banka začne v roce 2024 snižovat sazby. Stále větší část obchodníků přitom spekuluje, že by to mohlo být již v průběhu prvního čtvrtletí. Je ale otázka, proč by to Fed měl dělat, natož tak brzy.

Ve Spojených státech podle aktuálních údajů a trendů z posledních měsíců vše směřuje k takzvanému měkkému přistání ekonomiky. Pokud to tak bude, ve Fedu se možná budou plácat po ramenou, že "to zvládli", jakkoli je samozřejmě možné rozebírat, nakolik se na ekonomickém vývoji přímo podílela rozhodnutí o měnové politice. Faktem nicméně je, že míra inflace v USA výrazně klesla (byť zejména v jádrové složce spotřebního koše jsou nadále zvýšené tlaky na růst cen) a ekonomika USA roste.

Je ale potřeba si uvědomit, že Fed nemá ve zvyku začít snižovat sazby v momentu, kdy jeho vedení usoudí, že "porazil inflaci". Centrální banka zpravidla začíná uvolňovat měnovou politiku na konci růstové fáze hospodářského cyklu, nikoli na začátku. Důvodem pro nižší sazby nebývá sražení míry inflace z vysokých úrovní, ale to, že si ve Fedu uvědomí, že přísnou politikou něco v ekonomice pořádně "zařízli". A to v rámci zmíněného měkkého přistání pocítí jen sotva. Takže sazby v USA možná začnou klesat, je ale celkem dobrý důvod pochybovat o tom, že by to měl být nějaký rychlý sešup.

Základní úroková sazba Fedu a minima na akciovém trhu

Základní úroková sazba Fedu a minima na akciovém trhu

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazbyVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika