Jak se rodí dohoda: Mluvit o schváleném evropském rozpočtu do roku 2020 je nesmysl

Když na únorovém zasedání Evropské rady její předseda Herman Van Rompuy po téměř 26 hodinách nepřetržitého vyjednávání oznámil na Twitteru: "Máme dohodu, čekání se vyplatilo.", mohl nezasvěcený konzument sdělovacích prostředků lehce nabýt dojmu, že předsedové vlád a prezidenti 27 členských států Evropské unie vědí, jak bude rozpočet EU až do roku 2020 vypadat. Obzvláště když se řada z nich záhy označila za vítěze a odcestovala z Bruselu domů.
Ve skutečnosti bylo toto dlouhé jednání jen jedním z mnoha, která se ještě na téma víceletého finančního rámce (MFF, Multiannual Financial Framework) budou v blízké budoucnosti pravděpodobně konat. O konečné výši prostředků, které budou Evropské unii do roku 2020 k dispozici, totiž nerozhodují jen nejvyšší představitelé členských států. A taktéž nejde při jednáních jen o peníze.
Abyste se mohli v nadcházejícím vývoji lépe orientovat, nabízíme přehled několika základních faktů o MFF.
1. MFF není rozpočet
MFF stanovuje nejvyšší povolené výdaje, které bude moci Evropská unie ročně vynaložit v následujících letech v jednotlivých oblastech, a současně stanovuje strop pro celkový objem prostředků pro celé období let 2014 až 2020. Jednotlivé roční rozpočty jsou schvalovány zvlášť, ovšem v rámci limitů stanovených MFF.
2. Při vyjednávání o MFF nejde jen o výši prostředků
Cílem je v hrubých obrysech vymezit budoucí rozpočty pomocí:
- výdajových stropů, které stanoví, kolik nejvýše může EU vyčerpat;
- definování programů stanovujících, na co mohou být prostředky využity;
- stanovení pravidel, podle nichž budou rozpočty financovány.
MFF tedy do velké míry ovlivňuje podobu politik EU a limity jejích výdajů na období až 7 let.
3. Jednání o MFF probíhají mezi třemi stranami
Jsou jimi Evropská komise, Rada a Evropský parlament. Evropská komise připravuje první návrh MFF. Politická dohoda Evropské rady (tedy nejvyšších představitelů členských států EU) následně vymezuje hlavní mantinely pro jednání Rady. Ta rozpočet společně s parlamentem schvaluje.
4. V Radě se zástupci všech členských států snaží dosáhnout shody
Jednání probíhají na čtyřech úrovních, na nichž zasedají techničtí experti (pracovní skupiny), velvyslanci (výbor stálých zástupců), ministři (Rada) a nejvyšší představitelé států (Evropská rada).
5. MFF není jeden dokument
MFF je balíček přibližně 75 legislativních aktů, které se schvalují odlišnými postupy.
- Nařízení o MFF schvaluje Rada jednomyslně po souhlasu Evropského parlamentu.
- Pět právních předpisů o vlastních zdrojích EU přijímá Rada buď jednomyslně (základní dokument), nebo kvalifikovanou většinou (prováděcí předpisy). Přijetí dokumentů je podmíněno souhlasem nebo stanoviskem Evropského parlamentu.
- Konkrétní legislativní akty pro jednotlivé oblasti politik se schvalují takzvaným řádným legislativním postupem. To znamená, že Rada a Evropský parlament rozhodují společně.
V dohodě z počátku února je stanoven celkový strop výdajů ve výši 960 miliard eur rozdělený následovně:
Na konečnou podobu MFF, který bude v případě přistoupení Chorvatska závazný i pro Unii o 28 členských státech, si ještě budeme muset počkat. Důvodem jsou vyjádření lídrů několika frakcí v Evropském parlamentu, kteří krátce po zasedání Evropské rady vyjádřili svou nespokojenost s návrhem.