Díky růstu cen akcií se Američané cítí bohatší. Pro Fed to může být problém

Americké akcie v posledních týdnech opět posouvají historická cenová maxima. Investoři si nestěžují, růst cen akcií ale zároveň podporuje v milionech Američanů pocit finančního blahobytu. To může komplikovat centrální bance její snahy o další snížení inflace.
Podle údajů, které nedávno zveřejnila analytická společnost Gallup, 62 % dospělých Američanů má zainvestováno do amerických akcií (individuálně, prostřednictvím podílových fondů nebo různých typů penzijních účtů). Jde o nejvyšší podíl od finanční krize v roce 2008.
Expozici vůči americkému akciovému trhu má i čtvrtina domácností s nízkými ročními příjmy (do 40 000 USD), v rámci střední třídy (s příjmy do 100 000 USD) je jich už 65 %. S rostoucími příjmy se zvyšuje podíl těch, kteří si o akciích myslí, že jsou dlouhodobě nejvýnosnější třídou aktiv.
Vzhledem k tomu, jak velká část lidí v USA těží z růstu cen akcií, je velice odvážná představa, že by k dalšímu zpomalování spotřebitelské inflace měla přispět ochabující spotřebitelská poptávka. Proti snahám Fedu o snížení míry růstu cen v ekonomice totiž bude pravděpodobně působit efekt bohatství. Lidé zkrátka mají tendenci více utrácet, když mají co. Nic složitého.
"Efekt bohatství má na spotřebitele vliv a přispívá k tomu, že je inflace v USA nadále zvýšená," říká Brent Schutte, investiční ředitel Northwestern Mutual Wealth Management Company, která spravuje aktiva v objemu přes 300 miliard USD. "Pomyslná inflační cílová rovinka bude velice náročná."
Takzvaně otázkou za milion (v tomto případě za řádově více) je, zda býčí nálada na akciovém trhu živená nadějemi na růst produktivity podporovaný rozvojem a rozšířením technologií umělé inteligence (a samozřejmě také poměrně solidním růstem zisků firem) může dlouhodobě panovat v prostředí inflace nad cílem Fedu. Výnosy dluhopisů jsou stále zvýšené, což vstupuje do různých modelů ocenění akcií. Bohatství amerických domácností navíc vedle dražších akcií zvyšují i opět rostoucí ceny nemovitostí.
Americká centrální banka opakovaně vyvrací spekulace o tom, že by v případě opětovného vzepětí inflace mohla zvyšovat sazby, nehrne se ale ani do jejich snižování. Právě očekávání uvolňování měnové politiky Fedu je přitom hlavním faktorem, který podporuje nákupní náladu na akciovém trhu. Vysoké ceny akcií centrální banku v jejím boji s inflací ale nejspíše příliš "netěší".
Zdroj: Northwestern Mutual, MarketWatch