Výroba elektřiny: Co nás v Česku čeká?

Shrnutí (téměř) všeho, co je potřeba vědět o výrobě elektřiny v České republice.
Evropská unie
Za posledních více než 20 let se sektor výroby elektřiny v Evropské unii razantně proměnil. Zatímco ještě v roce 2000 se obnovitelné zdroje energie (OZE) a biopaliva na celkové produkci podílely 15 %, v roce 2023 to bylo již téměř 45 %.
Česká republika
Výroba elektřiny v Česku byla v posledních 15 letech stabilní (mezi 82 a 88 TWh ročně), v roce 2023 se ale propadla na 77 TWh. Mohl za to zejména pokles výroby elektřiny v uhelných a plynových elektrárnách. Poprvé za posledních 15 let se také loni dostalo (kladné) saldo zahraničního obchodu s elektřinou pod 10 TWh. Většina elektřiny se vyrobí z uhlí a jádra, podíl OZE energie byl (za rok 2022) 12 %.
Strategie EU
Hlavní současnou evropskou strategií pro sektor energetiky je Zelená dohoda pro Evropu. Jejím hlavním cílem je v roce 2030 produkovat v EU 42,5 % energie z OZE. Tohoto sektoru se však týkají i další nástroje a politiky (Plán REPowerEU, Reforma trhu s elektřinou, Akt o průmyslu pro nulové čisté emise, Taxonomie EU pro výrobu elektřiny).
Strategie ČR
Aktualizované dokumenty Státní energetická koncepce a Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky a klimatu počítají s koncem uhlí pro energetické použití po roce 2033 a s nárůstem podílu OZE na výrobě elektřiny v roce 2030 na 37 %. Posílit se má schopnost sítě řídit flexibilitu, v delším časovém horizontu se bude rozvíjet jaderná energetika (výstavba až čtyř nových bloků), počítá se i s výstavbou malých a středních reaktorů, využitím biometanu, vodíku a po roce 2035 také s technologií využití a ukládání uhlíku. Cílem je také propojovat elektroenergetické soustavy se sousedními státy.
Investice a dotace
Ze strategických dokumentů lze odvodit, že nejvíce se do roku 2030 bude v ČR investovat do solárních a větrných elektráren, do výroben z biomasy a bioplynu, ale také ve velké míře do energetických sítí. Celkové investice do výroby, skladování a distribuce elektrické energie v současných cenách tak v případě naplnění uváděných scénářů dosáhnou do roku 2030 v ČR celkem zhruba 700 miliard Kč. Hlavním dotačním nástrojem pro sektor výroby elektřiny je Modernizační fond, z něhož lze celkovou dotační alokaci do výrobních zdrojů elektřiny do roku 2030 odhadnout na minimálně 200 miliard Kč.
Trendy v elektroenergetice
V elektroenergetickém sektoru probíhá v současnosti v Evropě mnoho trendů, které často mění celý systém výroby, distribuce i spotřeby elektřiny.
Zdroj: Česká spořitelna