Tuzemská inflace v červenci stoupla na 2,2 %, zmírnilo zlevňování potravin
Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply o 2,2 % po červnovém 2% růstu. Zpomalilo zlevňování potravin. Proti červnu se ceny zvýšily o 0,7 %, zejména vlivem zdražení dovolených s komplexními službami. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Analytici očekávali setrvání inflace na 2 %.
"Červencové mírné zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především potravinami. Pokles jejich cen se zmírnil, proti loňskému červenci zlevnily zhruba o tři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen statistického úřadu Pavla Šedivá. Na meziroční růst cenové hladiny mělo v červenci největší vliv bydlení. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,6 % a ceny služeb se zvýšily o 4,9 %.
Ve srovnání s červnem ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb se zvýšily o 1,6 %. "Růst spotřebitelských cen v oddílu rekreace a kultura byl způsoben zejména zvýšením sezónních cen dovolených s komplexními službami (+25,1 %)," uvedl Český statistický úřad. Pohonné hmoty a oleje zdražily proti červnu o 1,3 %.
Statistici v pondělí zveřejnili také informace o červnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. "Ceny zahraničního obchodu se zbožím se v červnu meziměsíčně téměř nezměnily. Meziročně vzrostly ceny vývozu a dovozu shodně o 2,9 %. Značný vliv mělo významné meziroční oslabení koruny vůči euru i k dolaru," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu Vladimír Klimeš.
Analytici: Nejistota kolem inflace zůstává zvýšená, roli hrají potraviny
"Inflaci mírně nad 2 % čekáme i pro srpen, nicméně nejistota zůstane zvýšená. To platí především pro ceny potravin, kde může vzhledem k jejich rozkolísanosti dojít k překvapení oběma směry. V září by pak inflace mohla zesílit na 2,5-3,0 %, částečně kvůli vlivu srovnávací základny," napsal analytik Jiří Polanský z České spořitelny.
"Vyšší hodnoty celkové inflace čekáme pro konec roku, v čtvrtém čtvrtletí by mohla překonat 3 %. Důvodem budou vliv nízké základny loňského roku a působení několika proinflačních faktorů (oživení spotřeby, růst mezd apod.). Nejistotu představuje vývoj v Německu, kdy případné pozdější oživení ekonomiky by celkovou inflaci v Česku tlumilo. V příštích dvou letech by se inflace měla v průměru pohybovat mírně nad 2 %, proinflačně by měly působit pokračující ožívání ekonomiky a silný trh práce, především růst mezd," doplnil Jiří Polanský.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler čeká v srpnu opětovný pokles inflace z titulu srovnávací základny. "Už od října však loňská srovnávací základna začne působit opačně, a meziroční inflace tedy bude v posledním čtvrtletí letošního roku opět růstu a bude nejvyšší v tomto roce. Za celý letošní rok čeká poslední prognóza průměrnou inflaci 2,3 %," napsal Seidler.
Hlavní ekonom v BHS Štěpán Křeček upozornil, že vzhledem ke zkrocené inflaci a nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí Evropské unie se v Česku otevírá prostor pro dynamický růst reálných mezd. Ten může podle něj navyšovat spotřebu domácností a tím zásadně přispět k rychlejšímu růstu tuzemské ekonomiky.
Koruna na mírné zvýšení inflace reagovala posílením pod 25,20 EUR/CZK, Zvýšila se totiž pravděpodobnost, že ČNB bude při dalším snižování sazeb postupovat velmi obezřetně
"Z pohledu ČNB nová data potvrzují správnost jejího nedávného postupu, míní analytik ze společnosti CYRRUS Vít Hradil. Snížení sazeb bylo podle něj jednoznačně na místě, jelikož inflační požár už z větší části vyhasl. "Zbývá ovšem ještě pár doutnajících uhlíků a nebylo by vhodné se s uvolňováním měnové politiky unáhlit. Aktuální tempo snižování základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu se tedy jeví jako adekvátní reakce," podotkl.
Zdroj: ČSÚ, ČTK