Athanasios Orphanides (dříve Fed i kyperská centrální banka): Evropský projekt se řítí k zemi, nedejte na vlažnou reakci trhů

V srpnu 2011 byl Kypřan Athanasios Orphanides, jeden z nejuznávanějších centrálních bankéřů v Evropě, relativně optimistický, i když opatrný. "Správnými činy a s velkou snahou se můžeme přenést přes hrozící krizi." V opačném případě varoval před potřebou bailoutu. Kypr ale své veřejné finance a pozici daňového ráje neřešil.
Situace v Evropě byla zkraje roku relativně klidná - ECB přece všechno zachrání. Když se trhy nehroutí, dochází přece někde v pozadí k nějakým zásadním strukturálním zlepšením. Kdepak.
Stop integraci?
"Evropský projekt se řítí k zemi," uvedl pro Financial Times Orphanides během týdne. "Dochází k výraznému posunu směrem k dezintegraci. Osobně nevidím příliš možností, jak by se tento proces dal zvrátit."
V Nikósii hoří vlajky Evropské unie, ale německý ministr financí Schäuble považuje reakci finančních trhů (vlastně relativně vlažnou, euro ani akcie v týdnu nijak výrazně neztratily) za důkaz toho, že trhy vnímají Evropu, respektive eurozónu, jako stabilní projekt.
Orphanides se tomu jen usmívá. "Finanční trhy jsou přehnaně ovlivňovány tím, co se děje v New Yorku a v Londýně. A v těchto dvou finančních uzlech světa zase tak dobře nerozumějí veškerým intrikám a procesům probíhajícím v evropské politice."
Ukončení dodávek peněz od ECB by znamenal konec eura na Kypru
V rozhovoru pro Financial Times Orphanides také zdůraznil, že to s dodávkami nouzové likvidity kyperským bankám ze strany ECB (program ELA), jejichž ukončením v případě nedohody na bailoutu do pondělí pohrozila Evropská centrální banka, není tak jednoduché. Podle bývalého šéfa kyperské centrální banky, je zhruba 10 miliard eur programu ELA poskytováno skrze mezibankovní systém vypořádání Target2. "Pokud by se řeklo, že již tento systém není pro Kypr přístupný, znamenalo by to, že kyperská centrální banka nedodrží své závazky v rámci tohoto systému. A v ten okamžik by Kypr musel opustit eurozónu."
Tím by ECB prakticky "vypudila" Kypr z měnové unie. Ale Draghi chce přece udělat "vše, co bude potřeba", aby zachoval celistvost eura, nebo ne? "Jistě by nechtěl být tím prezidentem ECB, za jehož mandátu k něčemu podobnému došlo," odhaduje Orphanides. Ale jak sám připouští, řada pravidel se již v Evropě porušila, takže není důvod předpokládat, že k tomu nemůže dojít znovu. Takže přítok peněz od ECB sice může vyschnout, ale také nemusí, nebo ne definitivně.
"Události uplynulého týdne jsou výsměchem evropským smlouvám a deklaracím," nebere si servítky Orphanides, který musel z postu šéfa kyperské monetární politiky odejít po neshodách s komunistickou vládou. "Země jako Nizozemsko se snaží vynucovat si změny finančního i politického systému v jiných zemích měnové unie. Národní zájmy jsou upřednostňovány před těmi společnými, i když pod záštitou vlajky s dvanácti hvězdami. V Evropě si zkrátka nejsou všichni rovni před zákonem, tečka."
A další vývoj? Těžko odhadovat, Kypr se dost možná nakonec s eurozónou na něčem dohodne. "Nicméně náklady na financování bank, především na periferii eurozóny, opět vzrostou, tomu se nelze vyhnout. A to opět prohloubí recesi v tomto regionu."

Zdroj: Financial Times
Aktuality

