Světová ekonomika očima manažerů největších firem

Indexy nákupních manažerů v USA ukázaly, že se aktivita ve zpracovatelském sektoru propadla na půlroční minimum. Čínská ekonomika také meziměsíčně zpomaluje růst. Ve čtvrtek investory čeká prakticky celá Evropa, mírně povzbudivé údaje přišly ve středu z Británie.
Eurozóna
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu v eurozóně dopadl trochu lépe, než očekávaly předběžné údaje (46,5 bodu). Dosáhl 46,7 bodu, což stále představuje čtyřměsíční minimum. Zpracovatelský sektor v Nizozemsku vykázal dvouměsíční minimum 48,2 bodu, Německo čtyřměsíční minimum 48,1 bodu, Irsko se propadlo na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl (48 bodů) a Rakousko se v dubnu ocitlo na půlročním minimu 47.8 bodu. Lépe si naopak vedly Itálie s 45,5 body na dvouměsíčním maximu stejně jako Španělsko s 44,7 bodu, Řecko s 45 body na téměř dvouletém maximu a Francie s 44,4 bodu vykázala nejlepší výsledek za poslední čtyři měsíce. Všechny země jsou však i nadále pod hranicí padesáti bodů.
Řecko
Tempo poklesu v oblasti nových zakázek a produkce se v dubnu zpomalilo a Řecko tak dosáhlo na téměř dvouleté maximum. Produkce se zhoršila nejméně od června 2011 a ceny vstupů klesly poprvé za poslední čtyři roky. Hodnota indexu v dubnu vyskočila na 45 bodů z březnových 42,1 bodu.
Německo
Zpracovatelský sektor v Německu v dubnu spadl z březnových 49 bodů na 48,1 bodu, což ukazuje mírné zhoršení podmínek v sektoru. Pokles o 0,9 bodu je však nejrychlejší od prosince loňského roku. Produkce klesla poprvé v letošním roce následována propadem zaměstnanosti a nových zakázek.
Francie
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se sice vyšplhal na čtyřměsíční maximum, stále má však do expanze daleko. Hodnota indexu vzrostla na 44,4 bodu z březnových 44 bodů, ceny vstupy klesly nejvíce od července 2012, nové zakázky a produkce sektoru dále klesá, byť pomalejším tempem, zaměstnanost klesá už čtrnáctý měsíc za sebou.
Itálie
Ve zpracovatelském sektoru v Itálii v dubnu dále propadá zaměstnanost a produkce odvětví. Index nákupních manažerů sice vykázal zlepšení o jeden bod z březnových 44,5 na 45,5 bodu, stále je však 4,5 bodu pod padesátibodovou hranicí, což naznačuje špatné podmínky v sektoru. Zaměstnanost a produkce odvětví v dubnu dále klesala, ale pomalejším tempem než v březnu. Stejně jako v České republice i v Itálii významně klesly ceny vstupů, takže přestože dále klesají nové zakázky (což souvisí se sníženou poptávkou po produkci), firmám přinejmenším nerostou náklady.
Česká republika
Z údajů od HSBC plyne, že podnikatelské podmínky se v českém výrobním sektoru v dubnu dále zhoršovaly, a to i přes lehké zvýšení výroby. Celkové zhoršení podnikatelského klimatu bylo ovšem jen nepodstatné a zdaleka nebylo tak závažné, jako v posledních měsících roku 2012. Hodnota indexu mírně vzrostla na 49,5 z březnových 49,1 bodu. Výroba stoupla poprvé od loňského června, nové zakázky však dále klesají. Výrazně však klesly ceny vstupů, což firmám ulevuje na nákladech.
Španělsko
PMI ve zpracovatelském sektoru ve Španělsku v dubnu stále zůstává hluboko pod hranicí 50 bodů. Mírně se oproti březnovým 44,2 bodu vylepšil na 44,7 bodu, již druhým rokem však vykazuje pesimismus manažerů a těžké zaostávání sektoru. Index drží dole především pokračující pokles v oblasti nových zakázek a příchodu nových firem do sektoru, kvůli snížené poptávce po produkci.
Polsko
HSBC Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Polsku v dubnu spadl na téměř čtyřleté minimum. Dále se nachází hluboko pod hranicí padesáti bodů na 46,9 bodu, nejníže od července 2009. Objem nových objednávek v dubnu dále klesal a pokračuje tak v sestupném trendu od únory 2012, nejrychlejším tempem od loňského září.
Čína
Druhá největší světová ekonomika ve středu oznámila oficiální PMI v průmyslu (HSBC Markit index vyjde ve čtvrtek). Podle vládních údajů jsou manažeři stále optimističtí v tom, že očekávají spíše další růst průmyslové aktivity, ale index nenaplnil očekávání analytiků. V dubnu dosáhl pouze 50,6 bodu, čekalo se 51 bodů (podle Reuters) nebo 50,7 bodu (Bloomberg) po březnových 50,9 bodu.
Paralelně konstruovaný index PMI společností HSBC a Markit se pošesté v řadě udržel nad 50 body, ačkoli oproti březnu poklesl. Zaznamenal 50,4 bodu po březnových 51,6 bodu.
USA
Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v dubnu dále zpomalila a jeho růst se téměř zastavil. Výrazně se zhoršila zejména situace v zaměstnanosti. Uvedl to institut ISM, který sleduje vývoj aktivity na základě anket u nákupních manažerů amerických firem. Údaje naznačují opětné zpomalení největší ekonomiky světa.
Index ISM klesl na 50,7 bodu z březnové úrovně 51,3 bodu a zhoršil se výrazněji, než čekali analytici. Hodnota indexu se těsně přiblížila hranici 50 bodů, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu. Ukazatel zaměstnanosti se propadl o plné čtyři body na 50,2 bodu. O téměř bod na 52,3 bodu naopak vzrostl index nových zakázek, který předznamenává budoucí vývoj.
Zpomalení aktivity v americkém průmyslu také potvrdily obdobné údaje agentury Markit. Její index klesl proti březnu o 2,5 bodu na 52,1 bodu, minimum od loňského října.
Další středeční statistické údaje ukázaly, že výdaje na stavební projekty v USA klesly v březnu proti únoru o 1,7 % a zaznamenaly nejhlubší pokles za více než deset let.
Japonsko
Nálada v Japonsku se zlepšuje díky oslabujícímu jenu. V dubnu PMI ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 51,1 bodu z březnových 50,4 bodu. Jde o nejlepší výsledek za 13 měsíců.
Spojené království
Britský zpracovatelský sektor v dubnu překvapil výrazným zlepšením, ovšem stále nepřekonal 50bodovou hranici PMI. 49,8 bodu je od ní ale již vzdáleno jen nepatrně, po březnových 48,6 bodu jde o velký pokrok. Britská libra na zprávu reagovala posílením vůči americkému dolaru.
Rusko
Nálada ve zpracovatelském sektoru se v dubnu v Rusku zlepšila jen minimálně, i tak se ale drží nad 50 body indexu PMI. Konkrétně index dosáhl 50,6 bodu, po březnových 50,8 bodu a je nejníže za 4 měsíce.
Indie
Podmínky v indickém průmyslu se v dubnu opět zlepšily. PMI ovšem klesl na 51 bodů, což je nejméně od listopadu 2011, když se zhoršil výsledek ve všech pěti subindexech. Index se ale drží nad 50 body již 49 měsíců v řadě.
Indonésie
Třetí měsíční zlepšení v řadě hlásí Indonésie. 51,7 bodu v dubnu je lepších než březnových 51,3 bodu. Čtyři z pěti stavebních kamenů indexu vykázaly zlepšení a index dostaly na půlroční maximum.
Irsko
Irský zpracovatelský sektor se podle dubnových údajů propadl o něco níže do pásma sestupu. Došlo k poklesu zaměstnanosti, menší byly i nákupy a investice. PMI klesl na 48 bodů po březnových 48,6 bodu.
Nizozemsko
Produkce klesla podruhé za sebou, dále se propadají i nové objednávky. PMI celkově sice mírně vzrostl na 48,2 bodu z březnových 48 bodů, ale stále je výrazně pod 50bodovou hranicí, která odděluje očekávání poklesu a očekávání růstu.
Kanada
PMI v průmyslu se v dubnu posunul těsně nad 50 bodů (50,1 bodu) z březnových 49,3 bodu. Přispěl k tomu mírný nárůst nových objednávek.
Jižní Korea
PMI v dubnu navázal na solidní data o vývoji HDP v prvním kvartálu. PMI vzrostl na 52,6 bodu a skončil nejvýše za uplynulých 25 měsíců. Zlepšily se ekonomické podmínky i nové objednávky.
Vietnam
Index průmyslové aktivity v dubnu podruhé v řadě vzrostl, a to na 51 bodů z březnových 50,8 bodu. Rychleji rostly nové objednávky i zaměstnanost, dále rostly objemy produkce.
Tchaj-wan
Dubnová data naznačila pátý růst zpracovatelského sektoru v řadě, i když jen velice mírný. PMI dosáhl 50,7 bodu po březnových 51,2 bodu.