US MARKETOtevírá za: 14 h 41 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Levné peníze mohou přijít draho

Z pohledu amerických finančních trhů jsme od roku 2000 svědky obdoby takzvané „japonské ztracené dekády“.

Od doby technologické bubliny je americký akciový index S&P 500 po deseti letech o 11 procent níže, a to při započítání reinvestovaných dividend. Naopak, dle analytiků Barclays Capital, vzrostl index dlouhodobých vládních dluhopisů za stejné období o 116 procent.

Zdvojnásobení hodnoty dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti pomáhá vysvětlit, proč dluhopisy v minulých desetiletích „zaspaly.“ Díky internetu a globalizaci působily v poslední dekádě silné desinflační tlaky. Po roce 2000 pak následovala dvě výrazná snížení úrokových sazeb FEDu. Není proto divu, že dluhopisy z takového vývoje profitovaly.

Po splasknutí technologické bubliny vedl strach ze zdlouhavé deprese a deflace k rychlému snižování úrokových sazeb. S příchodem levných peněz FED zmírnil dopad recese v roce 2001, ale zasadil podnět k masivní bublině na trhu s hypotékami, která kulminovala během finanční krize 2007/2008.

Současná politika "ještě levnějších" peněz vede mnoho investorů k obavám o hodnotu dolaru. Také se bojí hrozby vyšší inflace, především při současném vládním deficitu a rekordnímu množství nově vydaných dluhopisů. Někteří analytici odhadují, že by FED, kvůli obavám z nové bubliny na cenách komodit a dluhopisů mohl zvýšit sazby koncem příštího léta. Kromě toho skončí americká centrální banka v březnu plánovaný nákup 1 250 miliard dolarů hypoték. Robustní nákupy centrální banky tak povzbudily některé investory a banky k nákupu firemních nebo vládních dluhopisů. To udržovalo nízké úrokové míry na trhu. Ale když bude příští rok FED dále „lít na trh“ rekordním tempem vládní dluhopisy, poroste pravděpodobnost růstu jejich výnosnosti.

Pokud nezačne privátní sektor v příštím roce hromadně nabírat nové zaměstnance, mohly by rostoucí dlouhodobé úrokové míry poškodit udržitelnost ekonomického oživení. Minulý týden vzrostl rozdíl výnosnosti mezi dvouletými a třicetiletými dluhopisy na rekordní hodnotu 3,72 procentních bodů. Při prodeji deseti a třicetiletých dluhopisů nebyla ze strany investorů moc velká poptávka. Otevřenou otázkou tedy zůstává, zda růst výnosnosti desetiletých dluhopisů přes 4 procenta povede k prodloužení kvantitativního uvolňování FEDu.Další pokračování politiky kvantitativního uvolňování by zvýšilo obavy z inflačních rizik a ohrozilo investiční rating USA na současné úrovni AAA.

I když se FED v tomto desetiletí zmýlil v expanzivní monetární politice, stále má k dispozici několik užitečných nástrojů. Jedním z nich mohou být dohody o zpětném odkupu, doprovázející expanzivní nakupování dluhopisů. Tento nástroj umožňuje FEDu prodávat bankám aktiva jako například státní dluhopisy za hotovost s dohodou o pozdější zpětné koupi za nepatrně vyšší cenu. Využitím rezerv tak pomáhá, aby se obrovské množství peněz držené bankami (přibližně 1 100 miliard USD) nedostalo do ekonomiky a nevyvolalo inflaci. Tyto reverzní repo operace mohou ujistit analytiky obávající se inflace a stabilizovat budoucí odkup dlouhodobých dluhopisů. To by mohlo v příštím roce uklidnit dluhopisové trhy. I přes to mohou přijít levné peníze draho a slabý dolar a vysoké výnosy dluhopisů zůstávají možným scénářem pro rok 2010.

Zdroj: Financial Times

FedStátní dluhopisyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika