Evropané věří integraci EU stále méně, o euro ale přijít nechtějí

Veřejná podpora evropského projektu v posledních letech klesá, což je často přisuzováno dopadům hospodářské krize. Přestože předseda Evropské komise José Manuel Barroso prohlašuje, že z toho nejhoršího už je EU venku, propad důvěry v evropskou integraci mezi občany se ještě nezastavil.
Vyplývá to z výsledků studie, kterou zveřejnilo Pew Research Center. Do studie se zapojilo na 7 600 lidí z osmi členských států včetně ČR, Německa nebo Francie.
Tvrzení, že ekonomická integrace posílila hospodářství, považuje za pravdivé výrazně méně lidí, než kolik jich bylo v průzkumu z roku 2012. Stejně tak všude kromě ČR klesla podpora evropského projektu. I tak je ale česká podpora EU nejnižší (38 %). Největší propad přitom zaznamenala Francie (téměř o 20 %).
Autoři studie uvádějí, že dlouhotrvající krize způsobila rekordní rozdíly mezi veřejným míněním ve Francii a v Německu, dosavadních hlavních motorech evropské integrace. Zatímco v Německu považuje ekonomickou situaci za špatnou jen čtvrtina respondentů, ve Francii si to myslí celých 91 % lidí. Se současným vývojem České republiky je pak nespokojeno 80 % dotázaných občanů. V Řecku s tamějším vývojem nesouhlasí 99 % lidí.
Euro stále oblíbenou měnou
Přes veškeré rozdíly ale občané EU v některých ohledech sdílejí společné názory. Za nejdůvěryhodnější národ EU například považuje většina dotázaných ve všech státech Němce.
Přestože podpora evropské integrace jako celku klesá, důvěra v euro zůstává vysoká, přestože se často hovoří právě o "krizi eura". Zachovat společnou měnu si nadále přeje skoro 70 % Řeků i Španělů a jen o něco méně Němců, Italů a Francouzů.