US MARKETZavírá za: 2 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Glosa: Dedolarizace jako nová finanční zbraň Číny?

Slabší chvilka, kterou si slovy Donalda Trumpa vybral minulý týden trh s americkými vládními dluhopisy, upozornila na to, že soupeření Spojených států a Číny může nabrat novou finanční dimenzi. Nemáme k tomu sice čerstvá dala, ale je dost dobře možné, že výprodej amerických dluhopisů byl přiživen tím, že je Čína hodlá "vystřílet" ze svých devizových rezerv. Nejenže by tím dala Bílému domu najevo, že dokáže obchodní válku přetavit ve finanční, podpořila by také dedolarizaci globální ekonomiky, která v jisté míře dlouhodobě zvolna probíhá. Jakou hrozbu tedy pro americké vládní dluhopisy a dolar představuje to, že se Čína kompletně zbaví dolarových devizových rezerv, kde má nakoupené dluhopisy za více než 760 miliard dolarů?

Příklad Ruska z let 2013 až 2019, které během tohoto období vyprodalo americké vládní dluhopisy za více než 180 miliard dolarů a jejich podíl v rezervách stlačilo na nulu, ukazuje, že se lze relativně rychle zbavit poměrně značného objemu dolarových devizových rezerv. Nad tímto příkladem lze zároveň učinit dva závěry:

  • Zaprvé, Rusko bylo schopno odclonit prakticky polovinu svých devizových rezerv (které zůstaly na úrovni asi 400 miliard dolarů) od dolaru do jiných aktiv, primárně do zlata (jehož cena i díky tomu rostla).
  • Zadruhé, trh s americkými vládními dluhopisy "ruský výprodej" téměř nezaznamenal. Bylo to mimo jiné i proto, že hlavním investorem do amerického vládního dluhu byl Fed, který držel rozhodující podíl amerického vládního dluhu (prakticky třetinu) a byl ochoten kdykoli tento podíl výrazně navýšit (jak se ukázalo během pandemie).

Tím se obloukem dostáváme k Číně a potenciální hrozbě, že se bude agresivně zbavovat amerických vládních dluhopisů. Prakticky vzato, pokud by současná situace měla generovat pnutí na tomto klíčovém trhu (čtěme to jako možné problémy pro americký finanční systém), tak pro Fed není žádný problém vstoupit na trh a díru po Číně svými nákupy zacelit. Z pohledu bilance (celková aktiva Fedu činí 6,727 bilionu dolarů) by nákup dluhopisů za 760 miliard nebyla zničující suma.

Je ale jasné, že tento krok by byl v jasné kolizi s jinými (monetárními) cíli centrální banky. Restrikce by se ze dne na den proměnila v expanzi. Nestalo by se to ani poprvé, ani naposledy, ale je celkem jasné, že vynucenou záchrannou operaci na stabilizaci trhu s americkými vládními dluhopisy by odnesl dolar jako takový.

Americké státní dluhopisyAmerický dolarČínaDluhopisový trhGeopolitikaMěnySpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa