9 brzd růstu ceny zlata

Zlato má nakročeno k nejhoršímu ročnímu zhodnocení od roku 1981. Od začátku ledna jeho cena v amerických dolarech klesla o více než 26 %. Takový pokles (dokonce i mnohem menší) by třeba na akciovém trhu vyvolal velice pravděpodobně vlnu nákupů při nižších cenách. Proč se zlato nemůže vymanit z medvědího trendu?
David Rosenberg, uznávaný ekonom ze společnosti Gluskin Sheff, navzdory výrazným propadům ceny zlata nedoporučuje jeho nákup. Růstu hodnoty kovu v očích investorů totiž podle něj brání řada překážek.
- Mario Draghi a "jeho" ECB udělají cokoli, co bude potřeba k záchraně eura. Kolaps trhů, který by nastal po případném rozpadu eurozóny, tedy s největší pravděpodobností nepřijde.
- Čína je schopna stabilizovat svůj růst a zaujmout investory ambiciózními plány reforem.
- "Abenomika" v Japonsku narušila scénář pozvolného ekonomického úpadku země.
- Americká vláda se sice pohybuje na hraně extrémního fiskálního problému, ale na podzim se jí podařilo jej minimálně odložit. A podobný scénář lze očekávat i do budoucna.
- Inflace je ve světovém měřítku stále velice nízká. Ochrana kapitálu jeho uložením do zlata tak ztrácí na popularitě.
- Fed připravuje trhy na postupné omezování podpory americké ekonomiky odkupy dluhopisů, tedy přiléváním likvidity na trh.
- Konkurence novějších a aktuálně módnějších měnových alternativ v čele s bitcoinem.
- Výprodej dlouhodobých amerických vládních dluhopisů vrátil jejich inflačně očištěné výnosy do kladného teritoria. Konzervativní investor tak může držet americké treasuries a nemusí "sázet" na zlato.
- Zpomalující ekonomika Indie a snaha tamní vlády o omezení dovozu v zájmu vylepšení deficitu běžného účtu zchladily poptávku po zlatě v zemi, která je klíčová pro trh s fyzickým zlatem.
Zdroj: Gluskin Sheff
Aktuality
16. 7. | 16:09
16. 7. | 15:56
16. 7. | 15:01
16. 7. | 12:33