US MARKETOtevírá za: 30 h 13 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Český průmysl: Nejlepší výkonnost od března 2008

Údaje PMI pro český výrobní sektor, sestavené pro banku HSBC společností Markit, ukázaly v dubnu na výrazné zlepšení obchodních podmínek.

Hodnota nad 50,0 vyjadřuje celkové zlepšení obchodních podmínek. Index PMI byl nad prahem 50,0 šestý měsíc v řadě a v dubnu dále vzrostl na hodnotu 57,3. Jedná se o nejvyšší cifru od března 2008 a devátou nejvyšší v historii průzkumu.

Nejnovější nárůst PMI byl způsoben vlivem tří složek indexu – nových zakázek, produkce a dodacích lhůt zásobitelů. Pokud jde o dvě zbývající položky, zaměstnanost se všeobecně nezměnila, zatímco zásoby nákupů mírně klesly.

Tempo růstu nových zakázek obdržených celkem českými výrobci se zrychlilo nejmarkantněji od počátku průzkumu v červenci 2001. Bylo provázeno rekordním navýšením nového exportního obchodu. Celková úroveň nové práce ve výrobním sektoru se zvyšuje pravidelně každý měsíc od srpna 2009.

Silný růst poptávky během dubna vedl k dalšímu rychlému navýšení produkce. Ta se zvyšuje devátý měsíc v řadě a nejnovější míra expanze byla osmá nejrychlejší v historii průzkumu. Objem nedokončené práce narůstal sedmý měsíc za sebou a tempo její expanze se zrychlilo.

Zaměstnanost ve výrobě v České republice v dubnu opakovala růst zaznamenaný v předchozím měsíci. Vznikající řada růstu přichází po vyrovnání na neměnnou situaci, která byla zaznamenána v únoru, a po devatenácti měsících předchozího poklesu počtu pracovních míst.

Obnovený tlak na dodavatele byl zřejmý v dubnu, což se projevilo v nejvýznamnějším prodloužení dodacích lhůt pro vstupy od července 2007. Nedostatek surovin způsobil také inflační tlak, ceny vstupů se zvýšovaly nejrychleji od ledna 2008. Během měsíce bylo zaznamenáno zdražení široké řady vstupů včetně kovů, chemikálií, plastů, paliva, dřeva, papíru, koksu, potravin a dalších ropných surovin.

Dubnová data zdůraznila skutečnost, že tlak na podnikové marže vzrostl následkem poklesu výrobních cen devatenáctý měsíc v řadě. Navíc rozdíl mezi indexy vstupních a výstupních cen byl největší od počátku průzkumu.

Kubilay Ozturk, ekonom HSBC, komentoval Výrobní průzkum PMI v České republice následovně:

"Oživení českého výrobního sektoru pokračovalo v dubnu plným tempem – produkce, celkové a exportní zakázky výrazně vzrostly díky dalšímu zlepšení na domácích i zahraničních trzích. Nicméně se zřejmě projevil i slábnoucí vliv tuhé zimy. Téměř všechny složky indexu potvrzují, že oživení je ve velké míře již na cestě, obzvláště povzbudivé je nepopiratelné zlepšení zaměstnanosti. Výstupní ceny opět ustoupily, zatímco nárůst vstupních cen byl mnohem prudší, než se čekalo, což naznačilo, že by se brzy mohly objevit inflační tlaky na straně zásobitelů, a že by tudíž nebylo potřeba dále snižovat sazby. Rekordní tempo nárůstu nových exportních zakázek mezitím naznačuje, že starost o silnou korunu je mírně přehnaná a pozitivní dubnové zprávy z eurozóny, spolu s nedávným prudkým zlepšením v německých obchodních očekáváních, podtrhují fakt, že se stávající nárůst zřejmě v nadcházejících měsících udrží."

Česká ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast