Český průmysl: Další silný růst výrobního sektoru

Údaje PMI z českého výrobního sektoru, zpracované společností Markit pro banku HSBC, svědčí o dalším solidním červencovém výkonu tohoto sektoru. Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC v červenci sice lehce klesl na hodnotu 56,8, tedy nejnižší úroveň za poslední čtyři měsíce, přesto však zůstal vysoko nad svým historickým průměrem 52,4.
• Tempo růstu výroby a celkový objem nových zakázek zůstaly na historicky vysoké úrovni.
• Tempo růstu nových exportních zakázek se prudce zpomalilo.
• Zaměstnanost ve výrobě po pátý měsíc za sebou vzrostla.
K červencovému poklesu hlavního PMI přispěly čtyři z pěti dílčích indexů, výjimkou byl pouze Index zásob nakoupeného zboží. K tlaku na pokles přispěly zejména dodací lhůty od dodavatelů, nové zakázky a zaměstnanost, ačkoli všechny hodnoty zůstaly nadále silně pozitivní.
Výroba v České republice vzrostla v červenci po dvanáctý měsíc za sebou. Tempo růstu od června sice polevilo, přesto však zůstalo vysoko nad průměrem stávající růstové série.
O nárůst výroby v červenci se dále zasloužilo podstatné navýšení nových zakázek, a to i přes prudký pokles tempa růstu nových vývozních zakázek, na němž se zčásti odrazilo posílení koruny oproti euru během měsíce. Celkový nárůst nových zakázek zůstal nad průměrem zaznamenaným v historii tohoto průzkumu.
Objem nevyřízených zakázek v českém výrobním sektoru v červenci dále vzrostl. Tempo nárůstu se oproti silné expanzi v červnu nezměnilo, což svědčí o prudkém nárůstu nových zakázek. I přes další nárůst zaměstnanosti stoupla rozpracovanost.
V reakci na stoupající pracovní vytížení čeští výrobci v červenci razantně zvýšili objem nákupů. Nárůst nákupů nových vstupů byl navíc dostatečně velký, aby zabránil dalšímu poklesu skladových zásob surovin. Po třech měsících jejich snižování se tedy nyní od června zásoby vstupů na skladě příliš nezměnily.
Silná poptávka po výrobních vstupech vytvořila v červenci další tlak na prodejce. Dodací lhůty se u dodavatelů výrazně protáhly, byť méně než v červnu. Vyšší poptávka vyústila v poslední době v prudký nárůst průměrných cen vstupů. Firmy se konkrétně zmiňují o tom, že zdražily výrobky z kovů, nafty a dřeva. Z tohoto důvodu se zvedly i ceny výstupů, ale díky konkurenčním tlakům zůstala inflace slabá.
Kubilay Ozturk, ekonom HSBC, komentoval Výrobní průzkum PMI v České republice slovy:
"Hlavní index PMI v českém průmyslu v červenci lehce poklesl, přesto však zůstává na vysoké úrovni. Výroba podle všeho mírně zpomalila, za což může hlavně zjevný pokles exportních zakázek; svou roli možná sehrálo i posílení koruny během měsíce. I přes toto oslabení se dobré výsledky od začátku roku drží a i vzhledem k červencovým optimistickým ukazatelům důvěry naznačují, že ekonomické podmínky se po krizi setrvale zlepšují. Nárůst ceny vstupů i výstupů nadále svědčí o tom, že normalizaci spotřebitelských a výrobních cen nebude nic narušovat. Co se měny týče, ačkoli dopady nedávného rychlého posílení koruny nejspíš do jisté míry vyváží oslabení koruny k euru v dubnu až červnu v porovnání s odhadem centrální banky, která na konec první poloviny roku 2010 předpověděla kurz 25,2 korun za euro, silná koruna by v delším horizontu opět mohla vzbudit obavy banky nad udržitelností hospodářského oživení. Celkem vzato se české hospodářské podmínky nadále příznivě odchylují od podmínek v celém regionu. Příjemná překvapení v červencovém PMI v průmyslu Evropské měnové unie (EMU) a obchodní podmínky v Německu naznačují, že česká ekonomika bude v následujícím období nadále stát na solidním základě."