US MARKETOtevírá za: 0 h 59 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Potřebuje Čína vlastní Lehman Brothers?

Ztrátový výrobce solárních zařízení Chaori Solar Energy Science and Technology se v březnu stal prvním čínským podnikem, který přestal splácet své dluhopisy vydané v domácí měně. Investoři se v souvislosti s touto událostí začali ptát, zda nelze firmu přirovnat k americké investiční bance Bear Stearns, jejíž pád předcházel krachu větší banky Lehman Brothers, a stál tak na úplném počátku globální finanční krize.

Podle šéfky oddělení makroekonomického výzkumu ve společnosti Lombard Street Research Diany Choylevaové začíná být zadlužení čínských firem mimo finanční sektor velkým problémem. "Čínská vláda už dále nemůže plýtvat penězi na neproduktivní investice, aniž by se současně extrémně nezadlužila. Problém se v Číně začal utvářet již během globální finanční krize, která se výrazně podepsala na zpomalení růstu čínského exportu," říká.

"Čínský jüan navíc od té doby v páru k americkému dolaru výrazně posílil, což může mít na ekonomiku země devastující dopad," dodává Choylevaová. Alarmující je podle ní také skutečnost, že rychlost růstu čínského dluhu mimo finanční sektor již výrazně překonala tempo růstu zadlužení japonských firem ve zhruba stejné fázi ekonomické emancipace v průběhu 80. let minulého století.

Současná výše státního dluhu Číny nicméně podle Choylevaové zemi stále dovoluje, aby na sebe vzala prakticky všechny špatné úvěry tamních firem i domácností, a to dokonce i za předpokladu, že by jejich objem dosahoval až 50 % celkového dluhu soukromého sektoru. "I při tomto velmi drastickém scénáři by veřejný dluh Číny vzrostl jen mírně nad 100 % jejího HDP. To je sice ze současné úrovně velký skok, země by se s ním ale zatím dokázala vypořádat. Problémem však je, že si Čína nemůže podobně jako ve své době Japonsko dovolit přifukovat obrovskou dluhovou bublinu."

Choylevaová se proto domnívá, že by pro Čínu v této situaci bylo nejlepší, kdyby si po vzoru Spojených států prošla vlastním "Lehmanovským momentem". "Čínská vláda by měla nechat nezdravé firmy zkrachovat, aby se trh pročistil. Čím dříve se tak stane, tím lépe se jí podaří podnikatelské a investiční prostředí ozdravit a přinutit investory, aby hledali životaschopné firmy a začali brát v potaz všechna rizika, která jsou s investováním na kapitálových trzích spojena," říká.

"Pokud by Čína dovolila pád vlastních Lehmanů bylo by to pro ni v následujících dvou až třech letech velmi nepříjemné, poté by ale mohla opět nastoupit na cestu uspokojivého ekonomického růstu," vysvětluje analytička. "Bude-li však Čína předstírat, že se nic neděje, a neustále zametat problémy firem pod koberec, je takřka jisté, že si velice brzy projde zdrcující finanční krizí."

Přirovnávání firmy Chaori Solar k americké bance Bear Stearns však důrazně odmítá předseda asijsko-pacifické divize investiční společnosti BlackRock Mark McCombe. "Jediný důvod, proč se Čína za Chaori Solar nepostavila, je snaha vlády donutit trh k jisté disciplíně," řekl v nedávném rozhovoru pro CNBC.

"Ptáte se, zda budou po Chaori Solar následovat další krachy? Zřejmě ano. Pro Čínu je to ale jen dobře, protože tím firmy přinutí k zodpovědnějšímu chování a investory k důkladné analýze a revizi investičních plánů. Srovnání s Bear Stearns nebo Lehman Brothers je ale podle mě hodně nadsazené," dodal McCombe.

Zdroj: Financial Times

ČínaFinanční krizeZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika