Jak chudoba ovlivňuje lidský mozek

Málokdo si při vyslovení slova chudoba vybaví i něco jiného než záběry vyhublých dětí v afrických uprchlických táborech. Ze dne na den ale žijí i lidé v regionech, které jsou tradičně vnímány jako výloha světového kapitalismu. Chudoba navíc není jen o obracení každé mince. Bez ohledu na to, zda hovoříme o rozvojových zemích, nebo vyspělém světě, se jedná o obrovskou psychickou zátěž, která člověka dokáže izolovat od zbytku společnosti.
Ve Spojených státech loni pod hranicí chudoby, která byla pro jednočlennou domácnost stanovena na roční příjem 11 490 dolarů, žilo více než 46 milionů lidí. Z geografického pohledu na tom vůbec nejhůře byli lidé na jihu USA a ve státech na západním pobřeží. Naopak nejméně chudobou trpěli Američané ve velkých metropolích na východním pobřeží a na řídce osídlené Aljašce.
O tom, jak velkým problémem chudoba v současném světě je, svědčí i četné psychologické výzkumy. Podle nich totiž život v bídě ani zdaleka neznamená jen to, že si lidé musejí mnohé věci úplně odepřít. Výrazně negativní vliv má prázdná peněženka i na kognitivní funkce lidské psychiky, především na schopnost soustředění, pozornost, trpělivost a paměť. Některé výzkumy dokonce tvrdí, že status chudoby snižuje lidskou inteligenci, a to ve vyjádření inteligenčního kvocientu (IQ) až o 13 bodů.
Kromě toho trpí obrovské množství chudých lidí různými poruchami socializace a závažnými onemocněními spojenými s poruchami spánku a špatnou životosprávou. Mezi nejčastější příznaky špatného fyzického a psychického stavu chudých lidí patří pocity totálního vyčerpání, nedostatek energie, návaly hněvu a agrese nebo chronická nervozita či bolesti hlavy. Výjimečné ale nejsou ani projevy nechutenství nebo úplný nezájem o sex.
Zdroj: bestpsychologydegrees.org