US MARKETOtevírá za: 7 h 48 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Ředitel Deutsche Bank je skeptický ke kvantitativnímu uvolňování v eurozóně. Jaké vůbec může mít podoby?

Jeden ze ředitelů Deutsche Bank Anshu Jain se domnívá, že je prioritou zabránit problémům spojeným s nízkoúrokovým prostředím, a neočekává, že by poskytnutí dodatečné likvidity evropským trhům ze strany ECB mělo velký efekt. Jeho komentáře přicházejí ve chvíli, kdy trhy napjatě očekávají spuštění programu nákupů dluhopisů po zasedání ECB.

Jain během středeční konference ve Frankfurtu v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že se trh dostává do situace, kdy "mnohem více od ECB" nebude znamenat "velký rozdíl". Dále poznamenal, že hlavním cílem skupiny je "obnovení momenta evropského růstu". Připustil také, že problémy spojené s nízkoúrokovým prostředím budou dlouhodobé,

Delegáty bankovní konference varoval, že evropské banky ztrácejí konkurenceschopnost ve srovnání s USA kvůli nutnosti vypořádat se se zvýšenou regulací.

Deutsche Bank je jednou z mnoha evropských bank, které musejí podstupovat přísné zátěžové testy ECB, z nichž má vyplynout, jak by zvládaly hypotetické krizové scénáře. Výsledky Hloubkové analýzy kvality aktiv (AQR), která je součástí testování, budou známé v říjnu.

Banky se v rámci přípravy na testy zbavovaly nekvalitních aktiv a odepisovaly špatné úvěry. Konkrétně Deutsche Bank byla navíc zapletena do schématu manipulace s úrokovou sazbou LIBOR, z čehož jí dodnes vyplývají obrovské náklady na soudy a vyšetřování. Za poslední dva roky za různá vypořádání a pokuty zaplatila již přes 5 miliard EUR.

Jaké podoby vůbec může mít případné kvantitativní uvolňování v eurozóně?

ABS (asset-backed securities)

V plánu odkupu ABS by banky v eurozóně odprodávaly úvěry a další typy kreditu zabalené do cenných papírů. Výsledkem by bylo posílení bilancí evropských bank a jejich možnost poskytovat více úvěrů v reálné ekonomice. ECB minulý týden uvedla, že spolupracuje se společností BlackRock na přípravě tohoto programu. Mario Draghi by upřednostňoval jednoduché a transparentní cenné papíry a ty kryté menšími podniky.

O podobném programu a jeho účinnosti ale na trhu panují pochybnosti. Nabídka vyhovujících cenných papírů není příliš široká, což letos přiznal i sám Draghi. Jde asi jen o 1 bilion eur, tedy asi 10 % půjček domácnostem a firmám v eurozóně.

Ve stopách Fedu

Program odkupu státních dluhopisů z portfolií bank by byl kontroverzní. Především proto, že eurozóna nevydává společné dluhopisy, a také proto, že ECB nesmí investovat do jedné země na úkor druhé. "Nemyslíme si, že by program odkupu státních dluhopisů byl vyloučený, ale čelí politickým, zákonným a technickým překážkám," míní Mark Wall a Giles Moec z Deutsche Bank.

ECB by měla možnost odkupovat dluhopisy všech zemí eurozóny podle jejich velikosti. Ne všichni by ale z toho byli šťastní. Německo by v takovém případě získávalo od ECB nejvíce peněz, což by mohlo vadit menším a problémovějším státům. Navíc Německo opakovaně vyjádřilo nechuť odkupovat dluhopisy zemí, které nedodržují fiskální disciplínu. Z uvedených důvodů se kvantitativní uvolňování po vzoru Fedu zdá opravdu až jako poslední záchranným kruh, který si ECB zřejmě ponechá v záloze. Koneckonců, deflace ještě nepřišla.

Zdroj: CNBC

ECBEvropské bankyKvantitativní uvolňování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika