10 věcí, které se stávají před finanční krizí a dějí se právě teď

Pokud nevěříte, že se blíží další finanční krize, měli byste si přečíst tento článek. Děje se totiž přesně to, co předcházelo krizi v roce 2008.
1. Velmi špatný vstup akciových trhů do nového roku
Během prvních tří obchodních dnů roku 2015 ztratil index S&P 500 2,73 %. V historii byly jen dva roky, kdy klesl americký index za první tři dny o více než 3 %. Byly to roky 2000 a 2008. Co následovalo, víme všichni.
2. Trhy jsou velmi neklidné
Obecně platí, že když je obchodování klidné, trhy rostou. Když ale ceny akcií poletují nahoru a dolů, bývá celkový trend nakonec dolů. To ilustruje následující graf indexu Dow. V dobách růstu je křivka klidná, při propadu velmi neposedná.
3. Podstatný pokles výnosů 10letých dluhopisů
Když jsou investoři vystrašení, hledají bezpečí. Nakupují tak vládní dluhopisy, jejichž výnosy proto klesají. Viděli jsme to v roce 2008, nyní je to zde opět. Průměrný výnos 10letých amerických, německých a japonských dluhopisů se poprvé v historii propadl pod 1 %.
4. Ceny ropy se zřítily
Ceny ropy klesly během několika měsíců o více než polovinu a dostaly se pod 50 USD za barel. Jak ukazuje následující graf, jen jednou v historii se stalo, že by ceny ropy klesly o více než 50 USD na barel. Bylo to před finanční krizí v roce 2008.
Současný propad cen ropy ve světle dřívějších poklesů: Šestý sešup za 30 let je zase trochu jiný
5. Prudce klesá počet aktivních míst, kde se těží ropa
Další dva body s předchozím souvisí. Prudce se snižuje počet míst, kde se aktivně těží ropa. Během posledního kvartálu 2014 se zastavila těžba v 93 zařízeních v USA, očekává se, že dalších 200 přestane těžit v tomto čtvrtletí.
6. Klesá cena benzínu
Miliony lidí v USA i Evropě oslavují levný benzín. To samé dělali v roce 2008. Předčasně, neměli co slavit. Miliony jich totiž brzy přišly o práci.
7. Mnoho průmyslových komodit prudce zlevňuje
Když klesá cena průmyslových komodit, je to znamení, že ekonomická aktivita zpomaluje. A stejně jako v roce 2008 se to děje i teď.
8. Krach cen "prašivých" dluhopisů
Stejně jako v roce 2008 jsme svědky začátku kolapsu na trhu s dluhopisy v neinvestičním pásmu. Krvácejí především vysokovýnosové dluhopisy financující energetické projekty. Ale v posledních dnech se investoři začali zbavovat širokého spektra takzvaných junk dluhopisů.
9. Světová inflace výrazně zpomalila
Když zpomaluje ekonomická aktivita, zpomaluje také inflace. Toho jsme byli svědky v roce 2008 a jsme i nyní. Čeká se, že bude inflace nejnižší od 2. světové války.
10. Krize investorské důvěry
Těsně před poslední finanční krizí začala důvěra investorů v to, že se akciový trh vyhne kolapsu, rychle klesat. A přesně to se děje znovu.
Jak by mohla nová krize vypadat
Autorem výše uvedených bodů je Michael Snyder, autor webu The Economic Collapse. Tady je jeho osobní předpověď pro rok 2015:
- Na začátku roku představí ECB kvantitativní uvolňování. Investoři se jí vysmějí za jeho rozsah a tempo a trhy se propadnou.
- Řecké volby dají vzniknout vládě, která se postaví EU a ECB, což otřese důvěryhodností celého projektu eurozóny.
- V druhé polovině roku 2015 se zbytek světa spojí a zaútočí na americký dolar.
- Dluhopisové trhy v Evropě v první polovině roku implodují. Nákaza se rozšíří do USA, které přijdou o statut bezpečného přístavu.
- Deriváty na měny, úrokové sazby a prašivé dluhopisy vyvolají krvavou lázeň na trhu s CDS (credit deafult swap), které slouží jako pojištění proti bankrotu států. Objeví se černé díry, kterými dluh a bohatství zmizí navždy.
- Americké akcie budou v první polovině roku pokračovat v růstu. Ve 3. kvartálu se zřítí s tím, jak opadne důvěra. Indexy v prvotním propadu ztratí 30-40 % a propad bude pokračovat do roku 2016.
- Zlato a stříbro budou na začátku roku oslabovat, potom se však trend otočí (při výbuchu akciových a dluhopisových trhů). Lidé z celého světa budou hledat bezpečí před měnovými válkami.
- Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America, Deutsche Bank, Société Générale - všechny tyto velké banky se dostanou do insolvence. Americká vláda a Fed se je nepokusí zachránit.
- Do konce roku 2015 se centrální banky celého světa zdiskreditují. V USA se bude debatovat o úloze Fedu, který se nakonec vrátí ke svému původnímu poslání věřitele poslední instance. Bude zakázáno, aby se vměšoval do měnového systému, a bude nastaven nový systém regulace úrokových sazeb.
- Ceny ropy se vyšplhají zpět k 65-70 USD za barel do května 2015. To ale nebude dost na to, aby to zastavilo destrukci těžby břidlicové ropy a další nákladné těžby. Jak bude pokračovat oslabování světové ekonomiky, ropa oslabí do října zpět ke 40 USD za barel. Pokud nepřijde nečekaný úder na Blízkém východě, který bude znamenat permanentní výpadek v zásobování ropou. Potom si ale zase bude těžké vsadit na pokračování fungování vyspělých ekonomik a mír mezi národy.
Zdroj: The Economic Collapse blog