Zlaté rezervy: Kdo jich má nejvíce a kdo nakupuje ve velkém?

Na přelomu tisíciletí se zdálo, že zlato jako rezervní aktivum u centrálních bankéřů poněkud vychází z módy. Situace se ale významně změnila.
Mezi lednem a březnem 2000 omezily světové centrální banky rezervy ve zlatě o více než 114 milionů trojských uncí. Od té doby (pravděpodobně díky oživení cen komodity a celosvětové finanční krizi) je bankéři opět postupně navyšují.
Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu za únor 2015 ukazují, že největším držitelem zlatých rezerv jsou Spojené státy s 261,5 milionu trojských uncí. První čtyřka v následujícím grafu přitom drží přes polovinu celosvětových zlatých rezerv. Přestože by se na předních místech v žebříčku MMF pravděpodobně umístila také Čína, zařazena zde není. Výše jejích rezerv totiž není oficiálně známá.
Země v první čtyřce ovšem nejsou zároveň těmi, jejichž zlaté zásoby od března 2009 narostly nejvíce. Největší objemy nakupovaly zejména rozvíjející se a rozvojové trhy jako Rusko, Indie a Turecko.
Své zlaté rezervy v posledních šesti letech výrazněji rozšiřovaly hlavně státy produkující ropu, a to především ty v bývalém Sovětském svazu. Například Kazachstán své zásoby ve zlatě navýšil o téměř čtyři miliony trojských uncí, čímž je ztrojnásobil.
Jednou věcí, kterou ovšem centrální bankéři ve světě svými nákupy od roku 2009 nedokázali, je setrvalý růst cen tohoto drahého kovu.
Zdroj: Bloomberg