Tolik platí Rusové denně za Putinovo dobrodružství v Sýrii

Ruské rakety v Sýrii stojí až 4 miliony USD denně, vyplývá z dat sesbíraných ruským think tankem IHS Jane's pro ruský deník Moscow Times.
Statistiky ukazují, že bombardování, vojenské dodávky, infrastruktura a pěchota spolu s řízenými střelami vysílanými Ruskem do konfliktu v Sýrii stály od 30. září Rusko 80 až 115 milionů USD. V porovnání s ruským rozpočtem na obranu 3,1 bilionu rublů (50 miliard USD) působí tyto počty jako nízké. Kreml však údajně počítá s jejich nárůstem, píší noviny.
Rusko aktuálně bojuje s ekonomickými problémy vlivem mezinárodních sankcí, které byly na zemi uvaleny kvůli anexi Krymu v roce 2013 a přístupu k Ukrajině. Sankce vyprovokovaly u investorů opatrnost vůči Rusku, které trpí odlivem kapitálu a znehodnocením rublu. Spolu s prudkým poklesem cen ropy to přispělo k nezáviděníhodné situaci, v níž se země nyní nachází. Ani to ale Rusko nezastavilo, aby se se vší vervou pustilo do nákladného konfliktu v Sýrii.
O zapojení Ruska do války na Blízkém východě si mnozí myslí své. Údajně mělo jít o snahu pomoci alianci západních zemí porazit Islámský stát. Podle některých pozorovatelů je ale skutečnou ruskou snahou podpora režimu kontroverzního syrského prezidenta Bašára al-Asada a ochrana Sýrie před západním vlivem.
Intervence Ruska jsou Asadem zajisté vítány. Země má již v Sýrii kromě vzdušné obrany námořní základnu, což jí umožňuje využívat lodě, letadla i vojenskou pěchotu. Putin tvrdí, že bylo Rusko požádáno o intervenci, zatímco západ jednal bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
Ruský ministr obrany Igor Konašenkov se podle ruské zpravodajské agentury TASS nechal slyšet, že střely na pozice teroristické skupiny Islámský stát (a nejen na ně) vysílá přes 50 ruských bojových letounů a vrtulníků. I když je těžké získat přesná data, IHS Jane's oznámila, že každý válečný letoun stojí 12 tisíc dolarů za hodinu letu a každá helikoptéra 3 tisíce dolarů. S aktuálním tempem stojí Moskvu denně bombardování letadly a helikoptérami 710 tisíc USD.
Podpora vojska pak vyjde na 440 tisíc USD denně. Za udržení lodí v oblasti Středozemního moře zaplatí Kreml dalších 200 tisíc USD. Další podpůrné náklady jako logistika, inteligentní navigace, komunikace a inženýrství znamenají 250 tisíc denně. Minimální celkové náklady na udržení vojenských aktivit tak instituce odhaduje na 2,4 milionu USD denně. Podle střízlivých odhadů je ale částka více než o polovinu vyšší.
zdroj: CNBC, Moscow Times
Aktuality
