Evropský fond pro strategické investice chce oživit investiční aktivitu na starém kontinentu

V létě 2015 byl spuštěn nový Evropský fond pro strategické investice. Jeho cílem je podpořit dlouhodobě skomírající investice v EU, a tím napomoci ekonomickému růstu a zaměstnanosti.
Investiční plán pro Evropu poskytuje záruky na financování nových projektů s vyšší mírou rizika ze strany Evropské investiční banky (EIB). To je možné díky zárukám z rozpočtu EU a z prostředků banky v objemu 21 miliard eur. Podpořeny budou projekty, u nichž investory budou soukromé firmy, ale i veřejné instituce. Do konce roku 2017 by se podle odhadů mělo do reálné evropské ekonomiky dostat zhruba 315 miliard eur.
V praxi to bude tak, že EIB s podporou Evropského fondu pro strategické investice poskytne překladatelům projektů úvěr zhruba v objemu 50 % celkové investice a zbylých 50 % bude financováno z vlastních zdrojů, vkladem od jiných investorů, případně s podporou z jiných evropských programů, včetně operačních programů.
Stovky miliard, dostane se i na menší firmy
Podporovány budou ekonomicky životaschopné projekty. Zájem se očekává v oblastech energetické, dopravní nebo sociální infrastruktury, přírodních zdrojů a životního prostředí. Může jít také o oblasti vzdělávání, znalostí, inovací a digitální ekonomiky.
Díky finančním zprostředkovatelům na podporu dosáhnou i menší podniky. V srpnu byla uzavřena dohoda, na jejímž základě Českomoravská záruční a rozvojová banka s podporou investičního plánu (v rámci programu COSME) poskytne úvěry malým a středním podnikům v celkovém objemu 160 milionů eur do roku 2017. O úvěry v rámci investičního plánu mohou žádat i národní rozvojové banky nebo jiné banky či fondy nabízející investičním plánem zprostředkované úvěry.
Vše o dotacích najdete pod tagem STRUKTURÁLNÍ FONDY EU - OPERAČNÍ PROGRAMY a také v sekci Témata v rámci podtématu Evropské dotace (strukturální fondy EU, OP).
Od září 2015 je k dispozici v rámci EIB také Evropské investiční poradní místo (European Advisory Investment Hub), které pomáhá zejména investorům a finančním zprostředkovatelům. Žádost o technickou pomoc lze zde podávat zejména v oblasti přípravy investic a jejich finančního strukturování. V případě nižších finančních objemů, například v případě úvěrů pro menší a střední podniky, je rovněž možné získat informace o produktech podporovaných ze strany EIB přímo u finančních zprostředkovatelů. V České republice jsou to Českomoravská záruční a rozvojová banka a mnoho komerčních bank.