Jim Rogers: Čína přežije všechno kromě nedostatku vody

Jim Rogers minulý týden hovořil na BBC. Potvrdil svůj optimismus ohledně Asie, ačkoli i tam mohou číhat určitá nebezpečí. Všechno lepší než zadlužená Amerika a Evropa, tvrdí známý investor.
Rogers přiznává, že se v čínských přímořských oblastech, tedy těch nejbohatších, vytvořila bublina na nemovitostním trhu. Podle něj ovšem nejde o podobné nebezpečí jako před pár lety v USA.
Voda nad zlato
Známý investor, který Číně věří natolik, že doporučuje všem investorům čínštinu jako povinný jazyk, ovšem vidí v Zemi středu jeden zásadní problém.
"Je mi jedno, zda bude v Číně občanská válka, epidemie, panika, ekonomická deprese, zkrátka cokoli hrozného," vysvětluje. "Jediná věc, ze které se tato obrovská země s nekonečným potenciálem nemusí dostat, je voda."
Čína se potýká s nedostatkem vody. Spotřeba v průmyslu je obrovská a velice nehospodárná.
"Více než dvě třetiny ze 660 velkých pevninských měst v Číně trpí nedostatkem vody, což ekonomiku stojí zhruba dva procentní body růstu HDP," tvrdí Amy Leung, ředitelka pro sociální a městskou problematiku ve východní Asii v Asijské rozvojové bance.
Vládní "vodohospodářský" plán za 4 biliony jüanů do roku 2021 počítá především s omezením spotřeby vody v zemi na 670 miliard kubických metrů v roce 2020 a 700 miliard o deset let později. Aktuální spotřeba je něco přes 600 miliard kubíků vody. Podle řady odborníků nebude "administrativní" vymezení hranic spotřeby stačit. Voda je totiž znečišťována a spotřebovávána ve většině oblastí čínského průmyslu, při zpracování komodit, ve stavebnictví a dalších.
"Pokud Čína nevyřeší problémy s vodou, nebudeme se za deset let bavit o žádném čínském příběhu. Po něm se totiž doslova zapráší," varuje Jim Rogers.
Ve videu populární investor komentuje také aktuální roli spekulantů na trhu s vodou.
Zdroj: BBC