US MARKETOtevírá za: 16 h 2 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Rok 2015 byl pro lidstvo i přes několik temných skvrn nejlepší v historii

Paříž, Sýrie, Afghánistán, Ukrajina nebo San Bernardino - místa děsivých události loňského roku, na která svět hned tak nezapomene. Uplynulých dvanáct měsíců ale naštěstí nebylo pouze o utrpení a bolesti. Pokračovalo zlepšování životní úrovně po celém světě, bylo dosaženo dalších pokroků v oblastech technologií a zdravotnictví a bylo učiněno mnoho důležitých politických rozhodnutí.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
2. 1. 2016 | 12:00
Vzdělání

Důležitou pozitivní událostí roku 2015 bylo mimo jiné objevení vakcíny proti ebole. Nový lék, který byl testován v Guinei, byl označen za 100% účinný, a znamená tak důležitý milník pro budoucí boj s tímto virovým onemocněním. Další pokrok byl učiněn také na cestě k vytvoření vakcíny proti malárii.

Organizace spojených národů dále vyzdvihuje, že v roce 2015 proti roku 1990 klesla na polovinu dětská úmrtnost. Proti roku 1990 tak loni zemřelo zhruba o 6,7 milionu méně dětí ve věku do pěti let. Dále navíc pokračuje boj proti negramotnosti. Od roku 2000 klesl počet dětí bez přístupu k základnímu vzdělání ze 100 milionů na 57 milionů.

Navzdory mnoha politickým událostem, které vyvolávají obavy, svět podle všeho směřuje k demokratičtějšímu řádu. Počet zemí, v nichž probíhají demokratické volby, se v roce 2015 proti předchozímu roku sice nezměnil, v mnoha zemích však vstoupily v platnost důležité prodemokratické politické reformy dávající lidem naději na větší občanskou svobodu. Mezi všemi letos největší kus cesty ušla Barma, postoupily ale i Burkina Faso, Tanzanie či Argentina nebo Saúdská Arábie, v níž mohly zástupce do místních rad vůbec poprvé volit i ženy.

Spojené státy si zase budou rok 2015 pamatovat jako okamžik, od kterého jsou sňatky partnerů stejného pohlaví legální v celé unii. Kromě toho ve světě dále klesl počet zemí, v nichž je sexuální styk osob stejného pohlaví klasifikován jako trestný čin. Od roku 2006 se počet těchto zemí snížil na 75 z 92. Významný krok učinila také Čína, která ve snaze zabránit stárnutí populace zrušila dlouhodobě kritizovanou politiku jednoho dítěte.

V uplynulých dvanácti měsících navíc vzrostla světová ekonomická síla. Mezinárodní měnový fond v říjnu odhadl, že ekonomika rozvinutých a rozvíjejících se zemí v roce 2015 vzroste o 4 %, tedy vyšším tempem, než jakého dosáhne růst populace.

Světová banka dále míní, že v roce 2015 poprvé v historii žila pod hranicí chudoby méně než desetina světové populace. Ještě v roce 1990 přitom v extrémně nuzných podmínkách žilo plných 37 % globální populace.

Země se tak loni stala podle všeho opět o něco lepším místem k životu. Bohužel ale nelze zapomenout na několik temných skvrn v podobě teroristických útoků v Paříži či San Bernardinu, občanské války v Sýrii, bojů na východě Ukrajiny či neschopnosti Evropy s výjimkou Německa postavit se skutečně čelem syrskému exodu.

Zdroj: The Atlantic

ChudobaPolitikaSvětová ekonomikaVzděláníZdravotnictví a zdravotní péčeŽivotní úroveň
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika