Měnové riziko: Pro Čechy nedílná součást investování do ETF

S každou investicí jsou spojena rizika. Jedním z nich je to měnové. Burzovně obchodované fondy nejsou obchodovány v korunách, český investor tedy vždy podstupuje měnové riziko. Riziku nepříznivého měnového vývoje se nevyhnou ani euroví investoři. Fond může být obchodován v jiné měně, než ve které je veden.
Investovat v CZK, EUR, nebo USD?
Důležitými parametry při výběru burzovně obchodovaných fondů jsou měna a domicil. Pro české investory jsou ideální fondy, u kterých lze nakupovat podíly přímo v korunách. Tuto možnost nabízejí pouze klasické korunové podílové fondy. Při investicích v domácí měně odpadají starosti se směnou konkrétních měn.
I když vkládáte peníze do korunových fondů, neznamená to, že všechny cenné papíry v portfoliu fondu jsou také obchodovány v koruně. Většina korunových fondů drží v portfoliu i cenné papíry v cizích měnách, proto se zajímejte o měnové zajištění.
V případě burzovně obchodovaných fondů se musíte spokojit pouze s produkty v cizích měnách – nejčastěji v eurech, dolarech a librách. Vzhledem k tomu, že se směnné kurzy v čase mění, podstupujete vždy měnové riziko.
Měnové riziko nemusí vždy znamenat ztrátu
Při nákupu ETF musíte nejdříve směnit koruny za příslušnou zahraniční měnu. Dojde-li do okamžiku zpětné směny zahraniční měny na koruny k posílení české měny, obdržíte méně peněz. Může však nastat i opačná situace – koruna oslabí. V takovém případě dostanete za jednotku cizí měny více než v době nákupu.
Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz