US MARKETOtevírá za: 56 h 38 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Zbláznili se investiční manažeři? Svět se mění, ale oni sedí s rukama v klíně

Poradenská společnost Eurasia Group popisuje současné globální prostředí jako nejnebezpečnější za několik posledních dekád. Podle největších světových správců aktiv je ale i v této situaci nejlepší nic nedělat. Důležitější jsou dlouhodobé cíle.

Napětí mezi USA a Čínou se stupňuje, přírodní katastrofy soupeří o pozornost s jadernými hrozbami, sociální média ovlivňují dění na trzích a brexit ještě stále nebyl dořešen. Ukazatel geopolitického rizika sestavovaný společností BlackRock je na úrovních, na nichž se naposledy nacházel v období evropské dluhové krize. Podle průzkumu Natixis Investment Managers se až 77 % manažerů z pěti stovek penzijních fondů, pojišťovacích společností, suverénních fondů a nadací obává, že geopolitické události budou mít letos negativní dopad na výkonnost jejich portfolií.

K čemu aktivita?

Také průzkumy společností NEPC a Murano Connect z loňského roku ukazují na to, že největším rizikem pro investory zůstává geopolitická nejistota, kterou samozřejmě vnímají také správci aktiv. Jak ale říká Sanjay Chawla ze společnosti FM Global, je důležité sledovat všechna rizika, ale to neznamená, že je nutné kvůli tomu něco dělat, protože nejdůležitější je řídit portfolio s dlouhodobou perspektivou. "U klientů nevidíme zvýšenou aktivitu a my sami ji podporovat nebudeme," říká Phil Nelson z NEPC.

Podobný přístup, tedy vedení investorů k tomu, aby nereagovali na geopolitické dění změnami ve svých portfoliích, zastávají i další velké správcovské společnosti. "Nedílnou součástí nastavení strategické alokace aktiv je zajištění toho, že budete schopni zvládnout vzestupy a pády. Očekáváte, že dojde ke geopolitickým otřesům, které ovlivní trhy. Sestavíte si diverzifikované portfolio a budete se snažit nereagovat," říká Jay Kloepfer ze společnosti Callan.

"Jako autoři investičních rozhodnutí musíme sledovat věci, které mohou ovlivňovat trhy oběma směry. Ale předpovídat, co se bude dít, je složité. Je potřeba činit dlouhodobá, promyšlená rozhodnutí," doplňuje Sanjay Chawla.

Krátkodobé otřesy

Některé geopolitické události mohou způsobit na trzích zvýšenou volatilitu, ale často jde pouze o krátkodobé incidenty, které musí dobře sestavené portfolio zvládnout. Dobrým příkladem může být překvapení v podobě brexitu, které nakonec na trhy nemělo až tak zásadní vliv. "Trhy často reagují na titulky v médiích, výprodeje bývají přehnané. Nechme ale trhy klidně takto reagovat, naším základním doporučením je nic nedělat," říká Phil Nelson.

Pro kontrariánské investory mohou být období tržní nejistoty zajímavou příležitostí, není to ale tak jednoznačné. Limitem je často velikost (spravovaného) portfolia a nemožnost reagovat dostatečně pružně. "Většina institucionálních investorů, jako jsou penzijní fondy nebo nadace, má výbor nebo správní radu, která není schopna rychlé akce na základě geopolitických změn," říká Russ Ivinjack z firmy Aon.

(Vědomě) pomalé reakce

Někteří správci aktiv jsou vybaveni tak, že mohou efektivně reagovat na dění ve světě. Jde zejména o aktivně spravované fondy a ty, které investují na rozvíjejících se trzích. Ti investoři, kteří mají z geopolitických změn velký respekt, mohou své prostředky směřovat právě do takových nástrojů. Například v USA je však stále větší část peněz v pasivně řízených ETF nebo v nástrojích s pevným výnosem, čímž se jakákoli snaha reagovat na geopolitické změny zpomaluje, případně znemožňuje.

Riziko, které nyní ční nad ostatními a mohlo by významně ovlivnit dění na trzích, je obchodní válka mezi USA a Čínou. "Když se podíváme na USA, které se odklánějí od doktríny volného obchodu, je tu možnost výrazných dopadů na globální ekonomiku. A ty by měly vliv i na akciové trhy," míní Nelson. NEPC i proto snižuje své pozice na rozvíjejících se trzích, jimž by jinak naopak velice věřila.

Zdroj: Institutional Investor

Diverzifikace investicEkonomické a politické hrozbyETFGeopolitikaInvestiční strategiePonaučení pro investorySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast