US MARKETOtevírá za: 2 h 25 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ETF v Evropě: Trh je již obrovský, stále je však teprve na začátku expanze

Evropský trh s ETF potřeboval jen něco málo přes 20 let, aby nashromáždil aktiva v hodnotě 1,2 bilionu liber v přibližně 2 000 fondech. Jejich využívání asset manažery, finančními poradci a mladší generací soukromých investorů ovšem začalo nabírat na síle až v posledních několika letech. Investoři stále častěji zařazují ETF do svých portfolií, ať už kvůli diverzifikaci, přístupu k novým příležitostem, nebo jednoduše kvůli snížení nákladů. Z ETF jsou nyní mnohdy skládána celá portfolia. Přesto vše nasvědčuje tomu, že se trh nachází teprve v počátečních fázích růstu. Průzkumy zdůrazňují jako důvod, proč mnoho investorů v současnosti ETF nedrží, nedostatečné porozumění.

ETF jsou k dispozici prakticky pro jakoukoli expozici a lze je nakupovat a prodávat téměř na všech investičních platformách a obchodních aplikacích. Právě absence na investičních platformách byla přitom v minulosti pro mnoho poradců a správců majetku největší překážkou při zahrnování ETF do portfolií.

Většinu investorů zpočátku přitahují ETF kvůli schopnosti poskytovat nízkonákladové a vysoce spolehlivé sledování základních benchmarků. Na trhu s ETF stále převládají fondy sledující indexy S&P 500 a MSCI World, a to jak z hlediska počtu produktů, tak z pohledu objemu aktiv.

Roste však poptávka po expozici vůči dalším třídám aktiv a indexům. Jednou z takových oblastí jsou nástroje s fixním úrokem/příjmem, které nyní představují přibližně čtvrtinu aktiv v rámci ETF (akcie tvoří necelých 70 %, zbytek jsou komodity). Poptávka po pevném výnosu vznikla díky investorům, kteří hledali dodatečný výnos v době, kdy byly sazby nulové, a upravovali duraci a expozice na dluhopisovém trhu během období zpřísňování měnové politiky.

Zásadním investičním tématem je v současnosti ESG, které v posledních několika letech zajišťovalo zhruba polovinu celkového čistého přílivu peněz. Poptávka se týkala jak akcií, tak pevně úročených aktiv, a pohybovala se prostého vyloučení aktiv, která nepodporovala ESG, přes nejpřísnější přístupy v jednotlivých třídách aktiv až po novější strategie zaměřené na klima.

Mnozí investoři také využívají sektorové ETF k taktickým úpravám portfolií, přičemž se tím snaží vyjádřit své názory na trh. "V oblasti pevných výnosů by podle našeho názoru měli investoři nadále využívat ETF pro nízkonákladový a likvidní přístup k vybraným státním dluhopisům, úvěrům investičního stupně nebo trhům s vysokými výnosy, a to v závislosti na tom, jak se bude v nadcházejících měsících vyvíjet výhled sazeb a výnosů bondů. V portfoliích by se mohlo objevit také zlato, a to z důvodu diverzifikace a jako investice pro všechny, kteří se obávají ekonomických nebo geopolitických rizik," říká Eva Miklášová, která má ve společnosti Invesco na starosti trhy v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy.

Zdroj: Invesco

Ekologie a životní prostředíETFInvestiční strategie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika