Evropské akcie ve středu posílily o necelé procento
Zprávou dne byla ve středu i v Evropě čerstvá čísla americké inflace. Ta v prosinci dosáhla meziročně 7 %, což je nejvíce za bezmála čtyřicet let. V Evropské unii i eurozóně pak v listopadu podle odhadu Eurostatu vzrostla průmyslová výroba. Evropské burzy vytáhly k ziskům především akcie zpracovatelů základních surovin, které přidaly 3,2 %. Jedním z mála ztrátových sektorů byl zdravotnický, který odepsal 0,7 %.
Panevropský benchmark STOXX Europe 600 připsal 0,65 % na 486,20 bodu, německý DAX posílil o 0,43 % na 16 010,32 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,81 % na 7 551,72 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,75 % na 7 237,19 bodu.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v listopadu podle sezonně přepočtených údajů zvýšila o 2,5 procenta, růst v eurozóně pak dosáhl 2,3 procenta. Ve svém odhadu to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V říjnu výroba v unii o 0,8 procenta klesla, v eurozóně pokles činil 1,3 procenta.
- Celosvětový odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v loňském roce snížil zhruba o osm procent na 4,9 milionu vozů. Na poklesu se velkou měrou podílel nedostatek čipů. Firma upozornila že odbyt elektromobilů se loni vyšplhal na nový rekord.
- Americká internetová společnost Google nabídla, že z obecných výsledků vyhledávání v Německu odstraní obsah News Showcase. Chce tak ukončit vyšetřování, které s firmou kvůli tomuto produktu vede německý antimonopolní úřad.
- Polská petrochemická skupina PKN Orlen podepsala smlouvu o dodávkách ropy od saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco. Ta koupí podíl v rafinerské součásti polské společnosti Lotos. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil šéf PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen zároveň koupí 144 čerpacích stanic, které v Maďarsku provozuje skupina MOL, a 41 čerpacích stanic na Slovensku. Zaplatí za ně zhruba 229 milionů eur.
- Česká inflace v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace v celém loňském roce byla 3,8 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008. Analytici podobný vývoj předpokládali. Výsledek prosincové inflace je podle očekávání zkreslen odpuštěním DPH na energie. Bez tohoto vlivu by inflace stoupla v prosinci až na zhruba osm procent. V dalších měsících již přitom odpuštění DPH na energie nebude a inflace tak může vystoupat až k deseti procentům i kvůli zdražování dalších služeb a zboží. Jednociferný výsledek inflace v lednu by tak podle některých analytiků bylo možné považovat za pozitivní zprávu. Vyplývá to ze středečního vyjádření analytiků. Podle nich by se od druhého čtvrtletí měla inflace začít snižovat.
Zdroj: CNBC
Aktuality
