FAAMG jsou symbolem doby, jejich pokoření je ale nevyhnutelné
|

FAAMG jsou symbolem doby, jejich pokoření je ale nevyhnutelné

Před deseti byla souhrnná tržní kapitalizace akcií Facebooku, Applu, Amazonu, Microsoftu a Googlu (Alphabetu) kolem 650 miliard dolarů, nyní se pohybuje kolem pěti bilionů dolarů. Roste přitom výrazně rychleji než souhrnná kapitalizace všech firem zastoupených v indexu S&P 500. FAAMG se zdají být neporazitelné. Ale nejsou.

Americké akcie S&P 500 Alphabet (Google) Apple Amazon Microsoft Facebook

V polovině ledna se Alphabet stal čtvrtou americkou firmou, jejíž tržní kapitalizace se přehoupla přes bilion dolarů. Již dříve se podniky s market capem přes miliardu dolarů staly Apple, Amazon a Microsoft.

Zajímavé je na růstu tržní kapitalizace těchto společností hlavně to, že "na váze" nabírají mnohem rychleji než trh jako celek. Stačí se podívat na podíl kapitalizace dvou, pěti a deseti největších firem na souhrnné tržní kapitalizaci všech společností zastoupených v indexu S&P 500.

Další graf potvrzuje již popsané. Od roku 2010 se podíl souhrnné tržní kapitalizace Facebooku, Applu, Amazonu, Microsoftu a Googlu k tržní kapitalizaci všech firem v S&P 500 zvýšil ze 7 % na více než 17 %. Před deseti lety byla souhrnná tržní kapitalizace akcií FAAMG kolem 650 miliard dolarů, nyní se pohybuje kolem pěti bilionů dolarů, zatímco market cap všech firem v S&P 500 se zvýšil z 9 bilionů dolarů na 29 bilionů dolarů.

Zdá se, že hovoříme o bezprecedentním vývoji, ale není tomu tak. Třeba na konci 90. let (v době vrcholící internetové bubliny) byl podíl market capu pěti největších firem na celém indexu S&P 500 vyšší než dnes a třeba v polovině 60. let dosahoval více než 27 %.

Pokračující rychlý růst tržní kapitalizace největších amerických podniků vede řadu investorů k závěru, že došlo k završení vývoje amerického trhu a obři brzy získají absolutní nadvládu. Jak ale upozorňuje Nick Maggiulli z webu Of Dollars and Data, podobný pocit se na trhu objevuje opakovaně.

"Mě osobně to nevyvádí z míry. Každá historická etapa má své giganty, kteří se zdají být neporazitelní. Železniční firmy byly sesazeny ropnými podniky a automobilkami, ty byly poté vystřídány počítačovými firmami a aktuálně žebříčkům vévodí technologické společnosti. Dnes si jen těžko dovedeme představit, že by někdo firmy jako Facebook, Apple, Amazon, Microsoft nebo Alphabet sesadil, ty doby ale přijdou. A nemusí to trvat dlouho," uzavírá Maggiulli.

Zdroj: Of Dollars And Data