Filip Kejla (WOOD & Company): Propady na trzích by investoři měli vnímat jako jedinečnou příležitost, panika není namístě
|

Filip Kejla (WOOD & Company): Propady na trzích by investoři měli vnímat jako jedinečnou příležitost, panika není namístě

Propady cen akcií vyvolané šířením nemoci COVID-19 způsobované wuchanským koronavirem jsou pro investory darem. Předtím, než šíření koronaviru a panika kolem něj odstartovaly, firmy po celém světě vykazovaly skvělá čísla. Pokud se tedy ukáže, že šíření koronaviru je jen krátkodobou záležitostí, bude současná situace zpětně vnímána jako skvělá příležitost k doplnění portfolií. V rozhovoru pro Investiční web to řekl investiční stratég Filip Kejla ze společnosti WOOD & Company.

Světové akcie Americké akcie Akcie ČR ČEZ Investiční portfolio Koronavirus Korekce na trzích Panika na trzích WOOD & Company

Filip Kejla upozornil, že propady cen akcií z uplynulých dnů nebyly dány výhradně šířením koronaviru, ale také vysokými valuacemi amerických akcií, změnami ve vedení velkých společností a sílícím napětím v USA v souvislosti s blížícími se listopadovými prezidentskými volbami.

Důležité je v současné chvíli k trhům přistupovat opatrně a nespekulovat agresivně na to, že po prudkém propadu přijde odraz a rychlé smazání ztrát. Filip Kejla investory varoval i před využíváním páky či snahami najít lokální dno. Klíčové je podle něj mít dlouhý investiční horizont a vnímat dění na burzách v souvislostech. "Na trzích je spousta chytrých lidí, kteří jsou za příležitosti, jako je tato, neskutečně vděční," upozornil.

Poněkud skepticky se Kejla vyjádřil k otázce případné podpory ekonomiky ze strany centrálních bank. "Máme nízké úrokové sazby, takže prostor pro opatření v tomto směru je velice malý. Na druhou stranu ale jsou na trhu stále levné peníze, které se nevypaří," uvedl.

Dění na pražské burze se v současné době podle Filipa Kejly neřídí fundamenty, ale takřka výhradně sentimentem na světových trzích. "Akcie ČEZ se v pátek obchodovaly z pohledu P/BV (poměr tržní ceny akcie k čisté hodnotě aktiv podniku na akcii) na úrovni 0,98. Hodnotoví investoři přesně tyto společnosti hledají," upozornil s tím, že propad českých titulů je odrazem snahy získat hotovost prodejem nejlikvidnějších titulů. "V tu chvíli investoři neřeší, zda prodávají ČEZ, Erste nebo jiný titul," vysvětlil.

Hlavní myšlenky z expertního tržního výhledu na týden od 2. března 2020

  • Propady cen akcií z uplynulých dnů měly čtyři spouštěče - koronavirus, vysoké valuace amerických akcií, výměny ve vedení velkých firem a střet republikánů a demokratů před blížícími se prezidentskými volbami v USA.
  • Pro dlouhodobé investory se fundamentálně nic nezměnilo. Nižší ceny mohou vnímat jako potenciálně zajímavou příležitost, avšak opatrně, bez využívání páky a podobně.
  • Ekonomika může být zasažena, nikdo ale zatím neví, jak silně. Bude-li zasažena silně, mohou přijít další propady. Pokud se ale situace kolem koronaviru vyřeší, lze začít v klidu a postupně doplňovat portfolia.
  • Centrální banky mají velice omezený prostor pro případné snižování úrokových sazeb ve snaze podpořit ekonomiku. Na druhou stranu jsou stále na trhu levné peníze.
  • Situace na pražské burze nereflektuje fundamenty, ale náladu na trzích ve světě. Investoři, kteří chtějí hotovost, prodávají nejlikvidnější tituly, na pražské burze tak například akcie ČEZ.