Zapsat za uši: Toto jsou věci, které zajímají vás, ale ne trh!

Kdy přesně začal současný býčí trend – v březnu 2009, nebo až v roce 2013? Smí se o poklesu mělčím než 10 % hovořit jako o korekci? Je důležitější sledovat Dow, nebo S&P 500? Otázky možná intelektuálně podnětné, pro tržní fajnšmekry zajímavé a zdánlivě důležité, odpovědi na ně jsou ale veskrze nepodstatné. A takových témat a otázek je daleko více. Nebuďte zahledění do sebe, pokud nejste Warren Buffett, trh vlastně tak moc nezajímáte.
Co trh nezajímá?
1. Kolik vás stála investice. Trhu je jedno, kolik jste zaplatili za danou akcii. Můžete se třeba stavět na hlavu, dokupovat (ředit) nebo cokoli jiného, ale nikde není psáno, že se někdy napraví ztráty způsobené nákupem za špatnou cenu.
2. Výnosy, které potřebujete k naplnění svých finančních cílů. Vysoké výnosy nejsou žádná danost. Trh není místo, kde kdykoli dostanete to, co potřebujete.
3. Kdy jdete do důchodu a kdy jste začali spořit. V perfektním světě by investoři začali vkládat peníze do aktiv na dně medvědího trendu a vyhřívali se na výsluní následného růstu. Trhu je ale jedno, kdy si budete chtít peníze stáhnout, jaký je váš investiční horizont nebo kolik hodláte jednou utrácet.
4. Vaše (po)city. Trhu je jedno, zda jste zrovna nadšení, nervózní, vystrašení, nebo chamtiví. Brát si to osobně je nejlepší cesta ke špatným rozhodnutím.
5. Míra obtížnosti. Větší komplexnost strategie není předpokladem vyšších výnosů. Za složitý trading ani komplikovanost myšlenek trh žádné bonusy nevyplácí.
6. Rady a názory tržních legend. Žádná Buffettova, Jonesova ani Sorosova rada vám nepomůže, až začnou řádit medvědi.
7. Kolik času a energie věnujete investování. Mnohdy je přílišná snaha spíše na škodu investičním výsledkům.
8. Jak úspěšní jste v životě. Úspěch v jiných oblastech, než je investování, se do výsledků v obchodování nepropisuje.
9. Vaše názory na pasivní vs. aktivní přístup k investování. Trhu nemůže být více jedno, jak zrovna vy vnímáte pasivní nebo aktivní přístup.
10. Aritmetické a logaritmické grafy. Trh neohromíte krásnou prezentací, měřítkem ani zkreslením křivek ve svých grafech. Peníze se vydělávají jinak.
11. Vaše politické názory. Trhy jsou apolitické, jakkoli určité typy politiky mohou konkrétním aktivům prospívat více než jiným.
12. Kolik jste vydělali na svém posledním obchodu. Investoři mají paměť, ale trh jako celek nikoli. Možná je to někdy dokonce škoda.
13. Vaše zkušenosti s investováním. To, že jste se zrovna v minulosti dokázali svézt na růstovém trendu, z vás ještě nedělá dobrého investora. Zkušenosti se hodí, ale když s nimi neumíte pracovat, mohou být na škodu. Každý tržní cyklus je totiž jiný.
14. Jestli máte pravdu. Mít pravdu je někdy až magický pocit, ale dlouhodobě záleží na tom, zda se rozhodujete správně, či špatně. Investoři by se měli méně trápit tím, zda mají pravdu, a více se soustředit na zisky.
Zdroj: A Wealth of Common Sense