10 jistot: Tohle se (vám) letos stane na trzích

Na přelomu roku se vyrojí spousta vševědů, nebo minimálně věštců. V takovém prostředí potěší, když někdo přizná, že naprosto netuší, co se v příštích dvanácti měsících bude dít v politice nebo ekonomice. Ještě lepší ale je, když nádavkem nabídne několik jistot, ideálně deset, aby se to nepletlo.
"Nevím, co se bude dít. Právě nejistota přináší na trhy motivaci a svěží vítr. Omezit nejistotu na trzích je nemožné, ale jsem si celkem jist, že následujících deset věcí bude letos pro investory aktuálních," píše finanční poradce Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.
1. Investiční výsledky z roku 2017 ovlivní vnímání trhů ze strany investorů v roce 2018. Zkreslení v důsledku posledních událostí je nemožné se vyhnout. Řada investorů může nahlížet na trhy s přehnaným sebevědomím, jiní se budou snažit dohnat, co zmeškali, no a další část trhu bude vyhlížet obrat. Snaha navázat tak či onak na nedávnou minulost často svádí na scestí.
2. Stane se něco, co (zdánlivě) nebude dávat smysl. Něco investory zastihne nepřipravené. Může jít o geopolitické faktory, na první pohled iracionální vývoj na trhu, převzetí firem, nečekané růsty či poklesy, zkrátka cokoli.
3. když akcie lehce poklesnou, bude snadné se přesvědčit, že je čeká další propad. V průměru americké akcie za posledních 70 let v rámci kalendářního roku zažijí 13-14% pokles. Loni se tomu americké indexy ani nepřiblížily, letos by to ale investory nemělo šokovat. Jakkoli jsou ovšem korekce běžnou součástí tržního vývoje, není snadné se vyhnout pocitu, že propad bude daleko hlubší.
4. Portfolia jiných lidí svým výkonem překonají to vaše. Chamtivost vede investory k nevhodným rozhodnutím, závist je ale možná ještě horší a škodlivější hřích. Emoce a reakce vyvolané srovnáváním se s ostatními investory mohou být nebezpečné.
5. Alokace investic může mít na výkonnost portfolia větší vliv než výběr konkrétních titulů.Stock-picking je vzrůšo, ale můžete vybrat klidně i nejlepší akcie na nesprávném trhu či v nevhodném sektoru, aby vaše celková výkonnost stejně byla slabá. Alokace není tak sexy téma, ale na výkonnost portfolia mívá zásadní dopad.
6. Nejlepší investicí může být navýšení úspor. Výkonnost trhu, míru zdanění, ekonomický růst či rozhodnutí ostatních (a větších) investorů neovlivníte, míru svých úspor ano. A právě spoření je sice pro mnohé nudnou, ovšem podstatnou součástí rozhodování o penězích.
7. O financích bude probíhat spousta debat, z nichž 99 % lze ignorovat. Pasivní proti aktivnímu přístupu ke správě portfolia, konec hodnotového investování, smart beta ETF, optimalizace portfolia a tak dále. Pro odborníky možná zajímavá témata, pro drtivou většinu drobných investorů je ale podstatné mít v pořádku opravdu podstatné věci.
8. Objeví se prudce posilující investice (nebo strategie), u níž budete litovat, že jste ji nenakoupili dříve. Děje se to prakticky každý rok. Je krásné snít o tom, že si koupíte vítězný tiket, ale perfektní portfolio pro daný rok poznáte vždy až z pohledu do zpětného zrcátka.
9. Rozlišit u výsledků investorů um od štěstí bude (opět) nemožné. Lidé budou vydělávat díky investicím navzdory špatným rozhodnutím a argumentům vedoucím k jejich nákupu a naopak ztrácet navzdory správnému přístupu. Krátkodobě se podobné věci na trhu zkrátka dějí. Pravda je ale taková, že špatná rozhodnutí vás nakonec dostihnou a štěstí netrvá věčně, zatímco zodpovědný přístup dlouhodobě slaví úspěchy.
10. Budete se cítit hloupě, že diverzifikuje. Dlouhodobý přístup nevyhnutelně vede k pocitu marnosti v krátkodobém horizontu. Především v době extrémních podmínek na trhu (vzpomeňme si třeba na ocenění amerických akcií) jsou disciplína a trpělivost investorů podrobovány náročnému testu. Diverzifikace je pro trpělivé, kteří jsou schopni ignorovat prostředí vyvolávající nepříjemné pocity a věnovat se řízení rizika.
Zdroj: A Wealth of Common Sense
Aktuality
