Chyba jako chyba: Známky dětí ve škole a denní změny hodnoty portfolia

V investování ani ve vzdělá(vá)ní nejde všechno hned a rychle. Soustředění se na krátkodobé výnosy namísto dlouhodobých výsledků je špatná cesta. A stejně tak motivování studentů a dětí na krátkodobé výsledky namísto toho, abychom je učili milovat samotné poznávání.
Kdysi jsme měli žákovské knížky, které nám rodiče jednou za čas podepisovali (a učitelé kontrolovali), v současnosti mají možnost si zjistit výsledky svých dětí on-line. Na tom sice není nic špatného, ale u některých rodičů se z toho stává obsese, kdy se snaží kontrolovat výsledky svých ratolestí prakticky v reálném čase.
Problémem pro děti je tlak na to, aby dosahovaly krátkodobě co nejlepších výsledků, byť nakonec stejně většinu poznatků zapomenou. "Posedlost kontrolou známek je znakem touhy typické pro generaci, která měla k dispozici vše, ale radost měla jen z toho, co měla okamžitě. U některých studentů to může vést k úzkostem a zklamáním," píše v deníku Wall Street Journal sloupkařka Julie Jargon.
Podobné je to v případě investorů, kteří kontrolují svá portfolia téměř na denní bázi, byť vlastně ani nevědí, co ve vývoji hodnoty svých investic chtějí najít. Je přitom empiricky doloženo, že čím častěji investor kontroluje své portfolio, tím větší je pravděpodobnost, že zaznamená ztráty. Přemíra "informací" přispívá ke krátkodobým rozhodnutím, která mají na dlouhodobou výkonnost investic negativní vliv.
Investor, který kontroluje své portfolio častěji než čtyřikrát za rok, dělá ze statistického hlediska chybu. Již investoři, kteří se na portfolio dívají méně než jednou za měsíc, snižují možnost ztráty o 6 %.
"Při přímém porovnání působí ztráty jako větší než zisky. Tato asymetrie mezi silou pozitivních a negativních očekávání nebo zkušeností má evoluční historii. Organismy, které považují hrozby za nebezpečnější než příležitosti za atraktivní, mají lepší šanci na přežití a reprodukci," říká odborník na behaviorální finance Daniel Kahneman.
Denní vývoj kurzů akcií je ovlivňován nahodilými událostmi a emocemi. A lidský mozek neumí tento zásadní fakt zpracovat. V investování je čas na straně investora. Již v jednoletém horizontu je pravděpodobnost zisků větší než pravděpodobnost ztráty.
Každodenní kontrolování portfolia nevede k lepším výsledkům. Škodí dokonce více než medvědí trendy nebo recese. Benefity dlouhodobého investičního horizontu jsou nesporné.
Zdroj: tonyisola.com
Aktuality
