10 investičních rad přímo z tržních zákopů

Investování na burze je práce, kterou lze lehce přirovnat k válečným bojům. Schopnosti taktizovat, šetřit síly, nebo naopak rychle jednat i za cenu ztrát, by úspěšnému traderovi neměly chybět. Nabízíme 10 tipů, jak se stát úspěšným obchodníkem s akciemi.
1. Nebuďte pasivní kvůli negativním externím faktorům. Vždy buďte připravení jednat a nenechte se otrávit neúspěchem. Napravte chyby a jděte dál.
2. Neusněte na vavřínech. Analyzujte své obchody a pamatujte si, že musíte mít vždy dostatek informací, abyste se mohli rozhodnout a ve správnou chvíli prodat.
3. Obchodování na burze je dřina. Rozhodujete se prakticky jen o tom, zda budete kupovat, prodávat, shortovat nebo nedělat nic. Držení pozic i přijímání ztrát je dost psychicky náročné. Snažte se udržet si také život mimo obchodování, odměňte se za pracovní vypětí.
4. Pokud začínáte, nebojte se dělat věci jinak. Najděte si svoji metodu a při obchodování se jí držte. Prvních pár let inovujte tak, že budete odstraňovat chyby. Dokupujte, až když prodáte (ať se ztrátou, nebo se ziskem).
5. Velká část práce tradera spočívá v interpretaci informací. Některé z nich potvrdí to, v co věříte, jiné nikoli. Zkuste oba druhy informací brát stejně vážně. To se samozřejmě lehce řekne, ale hůře udělá. Většina informací, které se na trhu objevují, jsou bláboly, které mají uklidnit akcionáře. Když se jako trader dostanete k takovému typu informací, zeptejte se nejdříve sami sebe, zdá vám ta která zpráva dává možnost o ní pochybovat? Pokud vám žádnou jinou interpretaci nedovolí a podsouvá vám jen jednu jedinou, měli byste se mít na pozoru.
6. V televizi dostanou vždy dva vyznavači rozdílných postojů stejný prostor na to, aby své názory chrlili do éteru; když se dva protichůdné názory setkají při obchodování, je většinou jeden z nich správný, ale druhý ne. Diskuzi lze využít k ujasnění si postojů, vnímejte však stále názory lidí, kteří s vámi nesouhlasí, a nebojte se na základě platných argumentů změnit své postoje. Nebuďte za každou cenu v opozici.
7. Věřte datům spíše než hlupákům kolem sebe. Nebo alespoň častěji.
8. Buďte pokorní, protože se v každém případě mnohokrát hluboce zmýlíte. Můžete ale ovlivnit velikost svých ztrát pomocí stop-loss příkazů a pohlídáním si velikosti pozice. Když máte problém s disciplínou a necháte si pozici přerůst přes hlavu, řítíte se do průšvihu. Zkuste najít velikost pozice a míru rizika, jež vám vyhovují.
9. Neporovnávejte své výnosy s výnosy ostatních traderů. Vždy se najde někdo výrazně horší i výrazně lepší než vy.
10. Zkuste se každý den zlepšovat. Možná to nepůjde pokaždé, ale je podstatné to nevzdat.
Zdroj: Dynamichedge.com
Aktuality

