Revoluce na mobilním trhu se blíží. Objevují se noví operátoři

Aukce kmitočtů, která by mohla změnit současný trh mobilních operátorů, trvá déle, než se očekávalo. Zatím ale probíhá vše tak, jak si příznivci rozšíření trhu představovali – o kmitočty je evidentně zájem a v aukci se stále přihazuje. Co to znamená pro českého spotřebitele?
Aukce Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o mobilní kmitočty v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz a jejich využívání na patnáct let se účastní čtyři uchazeči: Telefónica, T-Mobile, Vodafone a nováček PPF Mobile Services ze skupiny PPF Petra Kellnera.
Kellner na to má
Podmínky aukce tak, jak byly nastaveny, nepřinesly velký zájem nových hráčů o vstup na český trh. Jedním z problémů byla garance národního roamingu na pouhých sedm let, což by výrazně zvýšilo tlak na vybudování vlastní nákladné infrastruktury v krátkém čase.
Tato krátká záruka vedla k tomu, že zájem dalšího operátora mohl přijít pouze z řad finančně stabilních a zajištěných zájemců o mobilní trh, tedy takových, kteří by zjednodušeně řečeno buď již při aukci přeplatili ostatní zájemce o pásmo 800 MHz, jež má nejlepší pokrytí, nebo by investovali nemalé peníze do rozšíření v aukci získané sítě 1 800 MHz. Přes tuto překážku se evidentně dokázala přenést pouze skupina PPF.
Ač není přesný průběh aukce znám, výsledek bude zajímat pravděpodobně každého, a to z čistě pragmatických důvodů. Nikdo si nemohl nevšimnout, že s tuzemskými cenami za telekomunikační služby se řadíme mezi státy s nejhorším poměrem mezi cenou a výkonem. Sám Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) konstatuje, že český trh s mobilními službami není dostatečně konkurenční, ale v současné době není o kartelové dohodě žádný důkaz. Příchod nového operátora by konkurenci mohl zvýšit.
Příchod virtuálních operátorů
Ke konci loňského roku se na trhu objevila novinka ve formě virtuálního operátora známého jako BLESKmobil. Za jeho příchodem stojí vydavatelství Ringier Axel Springer CZ, avšak operátor využívá nejen síť, ale i know-how společnosti Telefónica. Mezi zmíněné know-how můžeme zařadit i smlouvu, která ale neprošla změnami v těch parametrech, kde by to spotřebitel očekával, a zákazník tak překvapivě uzavírá smlouvu ne s Ringierem, ale s Telefónicou.
Toto zjištění pak může vést k závěru, že systém, kdy je operátor závislý na oligopolním poskytovateli mobilních služeb, nepřinese v současném prostředí velkou revoluci v cenách služeb. Na druhou stranu ale přece jen jde o malý krok směrem ke zlepšení situace na trhu.
Díky tomu, že Telefónica zpřístupnila své zdroje prvnímu virtuálnímu operátorovi, otevřel se nový segment trhu a již se začíná rozšiřovat. Aktuálně T-Mobile uzavřel dohodu s GTS jako s virtuálním operátorem zejména pro firemní klientelu. V letošním roce by měl zahájit činnost virtuální operátor pod záštitou společnosti Centropol, která jinak dodává elektřinu a zemní plyn. Dalším virtuálním operátorem by dle spekulací mohla být společnost Tesco Mobile ČR, patřící pod obchodní řetězec Tesco, která nabízí obdobné služby v zahraničí.
Kompletní článek naleznete na serveru Českápozice.cz
Zdroj: Českápozice.cz
Aktuality
