US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ-1,04 %
S&P 500-0,22 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Vymyká se letošní oživení historii?

Řada komentátorů a ekonomů tvrdí, že akciový trh čeká korekce. Bude totiž dlouho trvat, než se ekonomika rozjede na plné obrátky. Nezaměstnanost ve Spojených státech překročila oficiálně 10 procent a podíl soukromé spotřeby na HDP je nejnižší za celá desetiletí.

Andrej Rády
Andrej Rády
14. 11. 2009 | 17:00
Recese

Mezi pesimisty se řadí například komentátor magazínu Forbes A. Gary Shilling nebo kongresman Ron Paul. Navíc medvědi na trhu jsou přesvědčeni, že ceny akcií už jsou hodně vysoké. Index S&P 500 je zhruba na 135násobku čistého zisku zahrnutých firem za roční období do konce září letošního roku.

Jenomže podívejme se těmto medvědům trochu na zoubek. Ano, mají pravdu, že akciový trh od březnových minim roste opravdu velice strmě. Je ovšem nutné pamatovat na to, že předtím stejný trh ještě prudčeji spadl, dokonce nejrychleji od dob Velké deprese. Například finanční sektor spadl od června 2007 do 6. března 2009 o celých 83 procent. Finanční instituce tak oslabovaly ještě rychleji než celý trh právě během let 1929 až 1932.

Takže rally je sice extrémní, ovšem začínala v hodně hluboké propasti. A zatím se ani zdaleka nedá mluvit o návratu k předkrizovým hodnotám – například zmíněné finanční tituly se v průměru obchodují zhruba 60 procent pod svými maximy z roku 2007.

Současná situace je specifická

Nesuďme tedy letošní růst na základě klasických tržních cyklů. Před rokem finanční trhy propadaly panice, a právě rally vycházející z podobných úzkostlivých stavů byly v historii ty nejstrmější a nejrychlejší.

P/E RATIO

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii. Čím nižší, tím je daná akcie relativně levnější.

A nesoustřeďme se také na P/E ratio. Akcie se zdají být drahé zkrátka proto, že jsou nízké zisky. A dokud dělíte malým číslem, výsledek bývá relativně velký. Přitom trhy mají za sebou recesi, a ačkoli ta technicky už možná skončila, stovky firem stále dávají hodně opatrné výhledy na budoucí zisky.

Investoři do akcií se běžně snaží vidět do budoucna a za nejbližší roh. A to by měli dělat právě teď. Firemní zisky budou letos meziročně výrazně nižší, ale v příštích třech letech by se měly odrazit zpátky nahoru. "Není jasné, jak rychle zisky začnou růst, ale je jisté, že začnou," tvrdí optimisticky David Dreman, šéf Dreman Value Management. "Podívejte se na rok 1932 – Dow do roku 1935 téměř ztrojnásobil svoji hodnotu, ačkoli zisky potřebovaly celých 5 let k návratu na úrovně před Velkou depresí." To znamená, že akcie posilují dříve, než rostou firemní zisky.

Medvědi to vidí jinak. Podle nich bude ekonomická nejistota trvat dlouhá léta, podobně jako v Japonsku po roce 1989. Podle pesimistů si máme zvyknout na nový ekonomický pořádek, ve které ekonomika roste po celou generaci jen pomalu, pokud vůbec. Známý investor John Templeton (1912 až 2008) říkával, že ta nejnebezpečnější čtyři slova jsou, že tentokrát to bude jinak. David Dreman zažil za 30 let praxe na trzích hodně zajímavých vzepětí a obratů. Často vycházely z přehnaného nadšení, jako tomu bylo před deseti lety v případě technologických akcií, nebo z přehnaného pesimismu jako letos v březnu u finančního sektoru. A to znamená, že přehnaným pesimistům dnes nemusíme věřit o nic víc než jindy.

Poptávka po energii – jasný signál oživení

Jedna věc je v případě ekonomického oživení tentokrát naopak stejná jako kdykoli dříve. Poptávka po energiích během růstu zkrátka musí růst. A pro ty, kteří v oživení věří, následuje několik příkladů, jak nepropásnout zotavení v tomto sektoru.

Chesapeake Energy těží zemní plyn. Cena plynu je přitom tlačena dolů jak ekonomickým útlumem, tak novými technologiemi, které umožňují izolovat tuto surovinu z jílů. Ovšem oživení přijde nejen s koncem recese, ale také na úkor uhlí, které více znečišťuje životní prostředí. David Derman předpovídá pro rok 2010 zisk okolo 2,4 USD na akcii. Takže je možné tyto akcie koupit za zhruba 12násobek tohoto předpokládaného zisku.

Devon Energy patří k producentům zemního plynu a ropy (ta tvoří 86 procent jejích tržeb). Podle Dermanem odhadovaného zisku na úrovni 6,2 USD jsou akcie hodně atraktivní k nákupu, na zhruba 11násobku předpokládaného zisku.

ConocoPhillips je ropným gigantem, mimo jiné vlastní 20 procent ruského Lukoilu. Od svých minim okolo 35 USD už se bezpečně odrazil, ovšem do maxim těsně pod 100 dolary ještě zbývá pořádný kus cesty. Podle Dermana poroste cena ropy, a tak ConocoPhillips patří na zhruba 9násobku předpokládaného zisku na akcii k tomu nejlepšímu, co energetický sektor v současnosti nabízí.

American Electric Power vyrábí elektrickou energii. 73 procent produkce je z uhelných elektráren, což sice není v módě, ale akcie jsou stále skoro o 40 procent levnější než v době svého vrcholu v roce 2007.

Zdroj: Forbes

RallyRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná