Nástrahy investování v deflačním prostředí

Hodně se mluví a píše o tom, jak inflace ovlivňuje investice. Ale co deflace, které se mnozí ekonomové obávají? Kterým typům investic se při deflaci daří?
V souvislosti se stimulačními opatřeními na podporu ekonomiky se neustále mluví o inflaci. Růst na rozvojových trzích může také zvyšovat ceny některých komodit – od potravin po průmyslové suroviny a paliva. To zvyšuje inflační hrozbu v delším časovém horizontu.
Přestože je americká ekonomika na cestě k oživení, obavy z deflace stále nezmizely. Možná bude muset čelit klesajícím cenám, až skončí vládní stimulační opatření, a to při vysoké nezaměstnanosti a slabém nemovitostním trhu.
Proč vadí deflace?
Na první pohled se deflace může jevit jako něco příjemného, především pro spotřebitele, kteří mohou využít nižších cen zboží od potravin po LCD televizory.
Neustálý tlak na snižování cen je však špatný pro firmy a může vést k propouštění, snížení spotřebitelských výdajů a k poklesu celé škály aktiv. To by vytvořilo tlak na firemní zisky a na propad cen akcií.
Je potřeba se mít na pozoru před inflací, ale ekonomové se nejvíce obávají deflace.
Kam investovat při deflaci?
Některé vhodné investice pro období deflace již má řada investorů ve svých portfoliích.
Klasickým zajištěním proti deflaci jsou pevně úročené investiční instrumenty, hotovost a vládní dluhopisy. Korporátní dluhopisy jsou v deflačním prostředí více pod tlakem, společnostem se kvůli nižším cenám nemusí dařit.
Protože pevně úročené instrumenty mají zafixované platby, budou prakticky v deflačním prostředí každým rokem vynášet více. Obdobnou logikou lze usuzovat, že společnosti vyplácející pravidelně dividendu jsou lepší investicí než ty, které dividendu nevyplácejí.
Přestože tyto investice jsou základem běžného portfolia, nebylo by dobré se najednou snažit začít bránit proti deflaci. Vyhnuli byste se tak řadě aktiv (většině akcií, korporátním dluhopisům, komoditám, nemovitostem a inflačně chráněným dluhopisům).
V delším časovém horizontu byla vždy problémem inflace, nikoliv deflace. Proto se zdá být vhodnější strategií zajišťovat portfolio proti této větší hrozbě, především pokud investujete v rámci spoření na důchod.
Klasické prostředky proti deflaci, jako jsou hotovost a vládní dluhopisy, nenabízejí v současné době žádné vysoké výnosy. Investoři do dlouhodobých vládních dluhopisů by byli vděční za výnosy 3 až 4 % ročně. Pokud přijde inflace, nebudou takové výnosy znamenat téměř nic. Proto je zajišťování portfolia proti deflaci daleko rizikovější, než vypadá.
11 důvodů, proč deflace zůstává největším rizikem
Zdroj: Business Insider