US MARKETOtevírá za: 16 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Investujete stejně jako ostatní? Zkuste si to ještě rozmyslet!

Investujete do fondu, protože vykázal skvělé zhodnocení? Chcete také vydělat? Nejste sami, ale pozor – studie Cass Business School pro Barclays Wealth prokázala, že načasování rozhodnutí stálo soukromé investory od roku 1992 v průměru 1,2 procentního bodu výnosu ročně, protože se vždy hrnou tam, kde vidí předchozí dobré zhodnocení.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
30. 11. 2010 | 6:00
Kup a drž

Strategie "kup a drž" by proměnila investici 100 liber v roce 1992 na současných 311 liber. Kvůli špatnému časování trhu ze strany drobného investora však taková investice v průměru vynesla jen 255 liber. Rozdíl 56 liber vzniká proto, že lidé mají tendenci více investovat po obdobích růstu trhu, a naopak stahovat peníze v období poklesů.

Tony Lanser, ředitel Barclays Wealth, dodává: "Drobní investoři se dlouhodobě hrnou za zisky a snaží se časovat trh, ale výzkum dokazuje, že je to jen zbožné přání."

Více škody než užitku

Studie potvrzuje názor, že lidé mají tendenci "zpackat" své investice. Příkladem je zlato – kdo o něj stál, když před 17 lety stálo 265 dolarů za unci? Jakmile v roce 2006 pokořilo hranici 600 dolarů, investoři začali vstupovat do pozic a stále plují směrem k 1,500 dolarům.

Investoři strkali peníze do technologií na začátku roku 2000 po dlouhém období růstu sektoru. Bublina praskla a ceny technologických titulů prudce klesly.

Na začátku roku 2009 podlehly akciové panice davy drobných investorů. Výsledek? Tito lidé promeškali obrat trhu a následný podíl na strmém akciovém růstu.

Pravidelné investování

Andrew Baker, ředitel Skipton Financial Services, upozorňuje: "Nikdo neví, co bude příští rok vynášet nejvíce, finanční poradci ani velcí investoři nemají křišťálovou kouli. Je jistě lepší investovat dlouhodobě a diverzifikovat své portfolio, než se snažit vytipovat nejlepší moment ke vstupu na trh, nebo naopak k vyprodání svých pozic."

Citibank: Pravidelné investování je receptem na současné podmínky Investovat menší částky pravidelně – to je recept pro drobné investory. Vyhnou se tak velkým ztrátám, pokud ceny akcií strmě spadnou. Platí to pochopitelně i naopak – nelze čekat nějaké závratné zisky.

Kdo například nakoupil před třemi lety průměrný britský akciový fond za 9 tisíc liber, měl by nyní zhruba 9 130 liber. Kdo stejné tři roky pravidelně měsíčně nakupoval tento fond za 250 liber, má nyní přes 11 100 liber. Takový investor těží z průměrování ceny – jednoduše řečeno, v době poklesů nakoupí více levnějších akcií, v době růstu méně dražších.

Kde hledat budoucí vítěze?

Jednou z nejméně populárních oblastí, a tedy potenciálním vítězem, je Evropa, kterou v současnosti sužují problémy zadlužených zemí s velkými rozpočtovými deficity. Řecko a Irsko již své potíže nezakrývají, Portugalsko, Španělsko, možná i Itálie mohou následovat.

Stephen Macklow-Smith, portfoliomanažer z JPMorgan, říká: "Obavy z deflace a státního dluhu se zdají být přehnané. Výhled pro evropské akcie je atraktivní." Také Adrian Lowcock z Bestinvest potvrzuje, že jsou v Evropě příležitosti, ovšem varuje investory před velkou volatilitou.

Turbulentní doba přeje pravidelnému investování

Je samozřejmě těžké jít v investování proti davu. Při výběru investice prožijete nejistotu, chce to dost odvahy. I současná doba však jistě nabízí řadu příležitostí mimo hlavní proud, kterým jsou dnes komodity a těžební sektor. "Není nic špatného na investování do odvětví, kterým se daří. Klíčem k úspěchu je vystoupit v ten správný čas," uzavírá Mark Dampier z Hargreaves Lansdown.

Zdroj: Telegraph

Časování trhuInvestováníKup a drž
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa