Buffettologie: Hodnotové investování jako cesta pro drobné investory

"Pokud nakupujete akcie, vybírejte je tak, jako byste nakupovali v supermarketu. Nevybírejte svoje akcie jako svůj parfém," napsal guru hodnotového investování Benjamin Graham. Parfém symbolizoval něco luxusního a výjimečného. Styl investování známý jako value investing je dnes populární především díky úspěchům nejznámějšího value investora Warrena Buffetta. Pro drobného investora, tedy normálního člověka, je tento způsob investování zajímavý. Nebál bych se tvrdit, že dlouhodobě je dokonce jediný možný.
Kdo je to vlastně value investor? Value znamená anglicky hodnota. Value investor je investor, který před tím, než něco koupí, zjišťuje hodnotu dané věci, v našem případě akcie. Hodnotu pak porovnává s cenou, za kterou je akcie nabízena. Poměr ceny a hodnoty nakonec určuje, co investor udělá. Čím je větší hodnota v porovnání s cenou, tím víc chce takový investor danou akcii koupit. Na druhou stranu, pokud je celý trh významně předražen, akcie s příznivým poměrem hodnota/cena se nevyskytují a value investor prostě nic nekupuje.
Akcie jako pračka nebo lednice
Řekli byste si: Jednoduchá věc, to dělám přece taky, když kupuji novou pračku. A máte pravdu. Value investor kupuje akcie jako pračku. Od pračky očekáváte, že bude prát a neklekne za půl roku, možná ani nebude moc vrčet. Nic víc. Neočekáváte, že se promění v letadlo.
Stejně tak by value investor neměl mít od svých akcií přehnaná očekávání a měly by mu stačit pravidelné dividendy a rozumný management podniku. Ceny praček mohou časem klesnout. Sice vás to nepotěší, ale nemusíte kvůli tomu skákat z okna, pokud je s vaší pračkou vše v pořádku. Stejně tak s podnikem: Pokud je vše v pořádku, nemusí vás zneklidňovat, že cena akcií podniku klesla. Naopak, pokud ještě máte peníze a jste si svým rozhodnutím jistí, můžete přikoupit.
4 akciové tipy od Benjamina Grahama, otce hodnotového investování
Můžeme jít v analogii ještě dál. Pračku potřebujete, stejně jako investor potřebuje akcie. Nemůžete tedy příliš dlouho sedět na svých penězích a pračku vůbec nekoupit. Sedět dlouho na pytli s penězi nelze z mnoha důvodů doporučit ani investorům. Takže prostě hledáte na internetu takovou pračku, která dělá to, co vy potřebujete, a přitom není z těch nejdražších. Value investor nemusí nutně kupovat nejlevnější pračku. Value investor kupuje to, co pro sebe považuje za nejlepší z hlediska svého očekávání a poměru cena/výkon. A stejně tak je to i s akciemi.
Poměr ceny a hodnoty je klíčový
Value investor posuzuje každou investici v kontextu ceny. Konkrétní akcie může být tedy za 10 dolarů investicí zajímavou, za 15 dolarů nepříliš zajímavou, za 20 dolarů už se nakupovat nehodí vůbec. Zatím záměrně neřešme prodej akcie.
Výskyt nízké ceny je u kvalitních akcií obecně řídký jev. Nemůžeme si tedy myslet, že nalezneme vhodnou akcii každý měsíc. Právě schopnost nenakoupit předražené akcie a nechat si alespoň část peněz na pozdější, snad příznivější dobu, může rozhodovat o vašich výsledcích.
Hodnotoví investoři: Kupujte BMW, technologie a akcie v nezadlužených zemích
Všechny činnosti, které provádí value investor, jednoduše směřují k jedinému cíli – nekoupit akcie příliš draze. V této souvislosti je zajímavé si uvědomit, že value investor nepovažuje trh za efektivní nástroj oceňování. Kdybychom považovali trh za efektivní, nemělo by přece smysl hledat podhodnocené akcie. Ale ono to smysl má.
Nechci vytvářet zdání, že je value investing něco jednoduchého. Jednoduché to samozřejmě není. Práci ani riziku se při investování nevyhneme. V některém z příštích článků si řekneme, jaká rizika na nás při aplikaci tohoto přístupu číhají a jak se jim pokusit vyhnout.